Friday, March 14, 2008

Bilişim Kahramanları İstanbul'daydı

Windows Server 2008, SQL Server 2008 ve Visual Studio 2008’in tanıtıldığı “Bilişim Kahramanları Aramızda” etkinliği İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Kurumsal müşteri, bilgi teknolojisi profesyonelleri, bilgi teknolojileri kullanıcıları, yazılım geliştiricileri ve çok sayıda bilişim meraklısının katıldığı etkinlik renkli görüntülere de sahne oldu.

Anadolu Ateşi’nin davul gösterisi sırasında sahneye davul çalarak giren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, izleyicilerinden büyük alkış aldı.

Bu güzel gösterinin ardından açılış konuşmasını yapan Çağlayan Arkan, “Türkiye Bilişimle Kalkınıyor” vizyonuyla çıkılan bu yolda teknolojinin; kişilerin, kurumların hatta ülkelerin rekabet edebilmesi, ileri gidebilmesi ve kalkınabilmesi yönünde çok önemli olduğunu söyledi.


Bilişim Kahramanları Sahnede
Konuşmaların ardından belli kategorilerde başarılara imza atan bilişim profesyonellerine Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan tarafından plâket takdim edildi. Burada en ilgi çekeni ise hiç şüphesiz iki Türk mühendisin yaptığı RobotTurk projesiydi. Çünkü bu proje Los Angeles’ta gerçekleştirilen Microsoft’un “Heroes Happen Here” programında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştı.

RobotTurk (Afet Acil Video Sistemi) projesi, insansız hava araçlarının kameralarla donatılması, yer kontrol sistemi vasıtasıyla afet yaşanan bölgelerden canlı video yayını yapması ve fotoğraf göndermesi ilkesine dayanıyor. Tabi bu projeyi Microsoft’un gözbebeği yapan neden, yapılan iş değil alt yapı olarak Microsoft programlarının kullanılmasıydı. :)

Eğer destek verilirse, Türk insanının yazılım konusunda ne derece güzel çalışmalar yapabileceğinin kanıtı olan RobotTurk projesini hayata geçiren bu iki Türk mühendisimizi, Zemana Blog olarak biz de tebrik ediyoruz.

Gün boyu devam eden bu güzel etkinliğin fotoğraflarına buradan erişebilirsiniz
No comments:

Post a Comment