Saturday, March 29, 2008

IDC “Bilgi Güvenliği Semineri”

Geçtiğimiz günlerde SwissOtel The Bosphorus'ta, IDC Türkiye Ofisi tarafından organize edilen “Bilgi Teknolojileri Güvenliği, Depolama ve İş Sürekliliği Semineri” ndeydik. Seminere ilgi oldukça yoğundu. Birçok kurum ve kuruluşun katıldığı seminerde, sunumlar gün boyu devam etti.

Seminerde neler konuşuldu konusuna geçmeden önce önemli bulduğumuz bazı noktaları dikkatinize sunmak istiyoruz.

Katılımcı üyeler açısından yoğun olan seminer, organizasyon sponsorları açısından da yoğundu. Sponsorların büyük çoğunluğu yabancıydı.

Ülke olarak, teknolojiyi (yazılım teknolojileri) kullananlar sınıfında her geçen gün sınıf atlarken; maalesef üretenler sınıfında, sınıfta kalmaya devam ediyoruz.

Türkiye’deki bankalar, e-ticaret şirketleri ve diğer büyük kuruluşlar, kullandıkları en son yazılım teknolojileriyle Avrupa'da 5. sıradadır. Ancak bu yazılımların ekseriyeti ithal edilmiştir. Aşağıdaki verilere göre, Türkiye’deki BT harcamalarının büyüklüğünü ve bu sektördeki yabancı payının ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz.

IDC verilerine göre, Türkiye’deki BT harcamaları 2007’de 4.7 Milyar $’a ulaşarak, Doğu Akdeniz’deki en büyük BT pazarı oldu. Türkiye, aynı zamanda en çok büyüme ve 2006 ile 2011 arasında BT harcamalarının iki katından fazla artacağı beklenen en hızlı yükselen pazar konumunda bulunuyor.

Neler Konuşuldu? Seminerden Kısa Notlar:
- Virüs saldırıları azaldı, web tabanlı ataklar arttı
- Virüs imza veritabanı oluşturmak, ileride çok daha zorlaşacak. Çünkü, zararlı yazılımların artış hızına antivirüs firmaları yetişemiyor. Bir virüsün tespiti, imzalanması ve yayınlanması uzun zaman alıyor.
- Günümüz saldırıları bölgesel ve hedefli, sıralı, çok bileşenle karışık, kâr amaçlı ve web tabanlı olarak yapılıyor.
- Malware ve saldırı başarısı arttı. Bunları tespit oranı azaldı.
- Malware’deki yıllık artış oranı 40% civarında
- Bilgi sızıntılarının 80%’i dahili sebeplerden kaynaklanıyor.
- Güvenlik, iç güvenlik alanında yoğunlaşıyor.
- Network Access Control, ileride 5 yıla damgasını vuracak.
- Siber suçlardan yıllık 50-100 milyar dolar arasında kâr elde ediliyor.
- Botnetlerden kaynaklanan spam mesajlarda büyük bir artış var. Bu arada Türkiye’de de birçok botnet ağının olduğundan ve bunların yurtdışından yönetildiği vurgulandı.No comments:

Post a Comment