Wednesday, March 19, 2008

Zemana AntiLogger Neden Tarama Yapmıyor?

Son zamanlarda AntiLogger için en çok sorulan “AntiLogger neden tarama yapmıyor?” sorusuna genel cevap olması için aşağıdaki yazıyı kaleme aldık.

1- Zemana AntiLogger; klasik antivirüs programları gibi içerisinde virüs imza veri tabanı bulundurmaz.

2- Zemana AntiLogger; sezgisel analizler yaparak, çalışan veya çalışmaya başlayacak yazılımı, tanımladığımız potansiyel zararlı işlevi yapıp yapmadığına bakarak alarm verir veya sizin haberiniz olmadan izin verir.

3- Zemana AntiLogger; sezgisel analizleri yaparken, söz konusu yazılımın zararlı veya meşru yazılım olduğunu anlamak için çok yüksek dereceli sezgisel ayıklama metodu kullanarak, yanlış alarmları minimuma indirir.

4- Zemana AntiLogger, sezgisel analizin yanında; yazılımların dijital imzasının olup olmadığını da kontrol ederek, dijital imzası olanlara izin verir.

5- Zemana AntiLogger, Beyaz Liste Teknolojisi ile bedava dağıtımından dolayı yapımcısının dijital imza alma gereği duymaması veya senelik dijital imza ücreti ödemek istememesi neticesinde; dünyaca ünlü, çok kullanıcısı olan, kullanıcısı için faydalı ve meşhur yazılımlar için alarm vermemektedir. (Örn. Flasget)

6- Performans: Klasik virüs imza veritabanlı güvenlik yazılımları, bünyelerinde yüz binlerce virüs imzası bulundururlar. Hatta bunların birçoğu şu an itibariyle işletim sisteminizin kendi güvenlik uygulamalarından geçip sisteminize zarar veremeyecek virüs imzalarıdır. Hal böyleyken; siz bilgisayarınızı her açtığınızda, Windows’la başlayan yazılımlar veya internetten indirip, bilgisayarınıza kurduğunuz yazılımlar, kullandığınız virüs imza tabanlı güvenlik programının veri tabanı ile karşılaştırılıp, zararlı olup olmadığı tespit edilir.

Bu işlemler yapılırken, neredeyse bilgisayarınızın performansı % 30-40 düşer. Bu da, hızlı çalışması için hatırı sayılır paralar vererek satın aldığınız, yüksek hızdaki bilgisayarınızdan beklediğiniz performansı boşa çıkarır.

7- Güvenlik:

Klasik virüs imza veri tabanlı çalışan güvenlik programlarının çalışma prensipleri:
Zararlı, ortaya çıkar ve yayılmaya başlar. Bu arada, zararlının yayılmasından söz konusu güvenlik firmasının haberi olur. Virüs, alınarak incelenir. İmza alınıp, veri tabanına koyulur. Kullanıcılarının yazılımları otomatik olarak güncellenir ve virüsten korunma başlamış olur.

Virüsün fark edilmesi, incelenmesi, imza alınıp veri tabanına koyulması ve güncellemelerin yapılması, yapılan araştırmalara göre en erken 40 saat içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu süre içerisinde tamamen korumasız olursunuz.

Kaldı ki; eğer zararlı sadece size veya işletmenize özel olarak yazılmışsa, bundan güvenlik firmanızın haberi olmaz. Ya da size zarar verdikten sonra güvenlik firmasına yaptığınız başvuru sonucu yapılan araştırmayla haberleri olur.

Zemana AntiLogger’in çalışma prensibi:
Zararlı; sisteminizde harekete geçtiği anda, gerçek zamanlı olarak, sezgisel analiz yapılarak durdurulur.

8- Sonuç: Kısacası anti eylem metotları kullanan AntiLogger, her hangi bir tarama işlemi yapmaz. Zararlı, harekete geçtiği an durdurulur. Yani sıfır zamanlı güvenlik sağlanmış olur.2 comments:

 1. real time esnasında tarama yapmamasını açıkladığınız sebeplerden dolayı mantıklı buluyorum.

  fakat ondemand tarama yapabilmeli en azından.

  böylece zararlı dosyalar silinebilir ve bilgisayarda bulunmamış olur. bu programın performansını etkilemez.

  ReplyDelete
 2. Böyle bir program yaptığınız için çok teşekkür ederiz.Acaba bunun ev sürümünü yani bizim alabileceğimiz fiyatlarda olabilirmi...
  selimkazanci27@hotmail.com

  saygılar....başarılarınızın devamını dilerim...

  ReplyDelete