Friday, July 18, 2008

İnternette Gerçek Güvenlik


Güvenlik kuşkusuz modern çağın en önemli gereksinimlerinden biri…

Peki ya kendimizi yeterince güvende hissediyor muyuz? Yaşam, teknoloji ile etkileşim halinde hızla farklılaşırken, kaçınılmaz biçimde hayatımıza soktuğumuz yeni risklere karşı korunmasız olduğumuzun farkında mıyız? Çoğunlukla hayır…

Tıpkı yeni yaşam alanımız; internette yeterince güvende olmadığımız gibi…

Internet bu denli hayatımıza girip, e-ticaret ve internet bankacılığı yoluyla paranın sanal dolaşımı bu kadar hızlanınca, internetten yönelen riskler de çığ gibi arttı. İlk yıllarda hacker olarak adlandırılan kötü niyetli kişiler sadece bilgisayarlarımıza zarar verirken, bugünün internet kanunsuzları, doğrudan bizleri ve şirketlerimizi hedef almaya başladı.

Bir sabah kalktığınızda, banka hesabınızdan onbinlerce doların sizden habersiz hiç bilmediğiniz bir hesaba EFT yapılmış olduğunu görebilirsiniz. Ya da siz hiç harcama yapmadan kredi kartı limitinizin bir anda tükendiğini…

Internet hırsızları, internetten bilgisayarınıza sizden habersiz yükledikleri bir zararlı yazılım ile bilgisayarımızın klavyesini ya da ekranını takip ediyor olabilirler. Ya da ezberlemek yerine kopyalamayı tercih ettiğiniz banka şifreleriniz, bilgisayar panonuzu gizlice izleyen bir başkasının eline geçebilir. Diz üstü bilgisayarınızdaki sabit web kameranızı siz kapalı zannederken, birileri sizden habersiz çalıştırıp başkasına ulaşmasını hiç istemediğiniz görüntülerinizi kaydedebilir. Görüntüye konu olan sizseniz, bu bir şantaja dönüşebilir. Evinize ya da işyerinize yerleştirdiğiniz güvenlik kameralarının görüntülerini sizinle birlikte onlar da izliyorsa, hırsızların ekmeğine yağ sürmüşsünüz demektir.

Bankaların güvenlik altyapıları, sisteme girdikten sonra korumaya başlıyor…

“Internette güvenlik” dünyanın her yanında, tüm bilgisayar kullanıcıları için yaşamsal önem taşıyor. Bankalar, büyük e-ticaret siteleri, tabiî ki güvenlik altyapılarına milyonlarca dolarlık yatırım yapıyor, her yıl yeniledikleri teknolojileriyle, kendi sistemlerinde neredeyse hiçbir güvenlik açığı bırakmıyor.Ama gelin görün ki, kişiler bankaların ya da e-ticaret sitelerinin güvenli sistemlerine girebilmek için gerekli şifreleri kendi bilgisayarlarına yazarak giriyor.. O sisteme girebilmek için, kişisel bilgisayarlara yazılan şifreler ise, kolayca çalınabiliyor…

Biz Türkler, hastalıktan, radyasyondan, depremden, trafikten korkmadığımızı, yeterli önlemleri almayarak bugüne kadar defalarca kanıtladık. Internette de durum hiç farklı değil.

Kimi zaman tıkladığımız bir web sitesi, kimi zaman tanıdığımızı sandığımız adresten gelen bir e-mail, yukarıda sayılan risklerle bizi karşı karşıya bıraksa da, “tıklamaktan” çekinmiyoruz. Üstelik korunmaya bile gerek duymadan….Türkiye’de, internet üzerinden çaldıkları 7 milyon YTL ile Rio’da lüks hayat yaşadıktan sonra yakayı ele veren şebeke ile ilgili haberler, daha birkaç hafta önce basına yansıdığı halde … Tıklıyoruz, tıklamaya devam ediyoruz. Bilgisayarlarımıza, anti-virüs programları yüklüyorsak da, birkaç on YTL ödemek yerine, büyük çoğunlukla yasadışı kopyalarını kullanmayı kar sayıyoruz.

Amacımız, Zemana AntiLogger’ı uzun uzun anlatarak. daha fazla zamanınızı almak değil. Sadece bilinen ve yaygın olarak kullanılan klasik anti-virüs programlarından farklı olarak;


- Bilgisayarınızı yalnızca virüslere karşı değil, özellikle sizi yukarıda sayılan risklere karşı, zararlı yazılımların saldırılarından koruyan, özel geliştirilmiş 6 değişik modüle sahip olduğunu…- Virüsleri, kullandıkları zararlı yazılım listesinde yer alıyorsa bulan klasik anti-virüs programlarının aksine, Zemana AntiLogger’ın bilgisayarınızda olmaması gereken bir yazılımı fark ederek, kaynağını ve işlevini araştırarak sizi “sezgisel” olarak koruduğunu vurgulamak istiyoruz.

Çünkü, Zemana AntiLogger’ın “bilinen zararlı yazılımların yanında bilinmeyen zararlı yazılımlara karşı da size koruma sağlama özelliğinin”, teknolojinin hızla değiştiği internet dünyasında, “sürdürülebilir güvenliğin ” temel koşulu olduğuna inanıyoruz.
1 comment:

  1. merhabalar bence zemana antilogger mühteşem bir.şey ilk kullandigimda demosunu yanı 14 günlük kullandım şimdi lisanslı kullanıyorum hangi antivirüs programı kullanırsanız kullanın onların tespit edemedigi zararlı yazılımları tüm ayrıntılarıylan veriyor ve engelliyor kimlik hirsızlarına karşı tam koruma ve güvenlik saglıyor İYİKİ VARSIN ZEMANA ANTİLOGGER.SONSUZ TEŞEKKÜRLER.

    ReplyDelete