Friday, August 8, 2008

Orhan Akyürek, Bilişim Rüzgarında

TRT 2' de yayınlanan, bilgi ve bilişim teknolojileri konularının yer aldığı Bilişim Rüzgarı programında, Zemana Genel Koordinatörü Orhan Akyürek ile yeni nesil internet güvenliği ve Anti-Logger üzerine güzel bir söyleşi oldu. İzleyemeyenler aşağıdaki linklerden izleyebilirler.

7 comments:

 1. sezgisel olduğuna değinilmiş sürekli ama zemana bence sezgisel değil.

  Threatfire, norton antibot sezgisel denilebilir. çünkü hips modülü akıllı.

  yani bir yazılımı çalıştırdığınızda çeşitli algoritmalarla davranış analizi yaparak zararlı olup olmadığını değerlendiriyor.

  50 kb düşük
  system32 ye dosya kopyaladı
  nete bağlandı
  +
  ---------------------------------
  =malware

  diyebiliyor.

  bence zemana klasik hips özelliklerinin bir kısmına sahip bir yazılım.

  şimdilik daha çok antilogger tarafı ön planda. gelecekteki sürümlerini ümit ve merakla bekliyorum

  ReplyDelete
 2. Belliki çok kuvvetli bir PR şirketi ile çalışıyorsunuz çünkü devamlı yazılı ve görsel medyada çıkıyorsunuz , sorması ayıp PR'ınızın ismini alabilirmiyim ?

  ReplyDelete
 3. Haber değerin yoksa pr şirketinin yapabileceği bir şey olamaz. Tebrikler zemana!!!

  ReplyDelete
 4. Threatfire ve özellikle norton antibot için yaptığımız teknik analizleri yayınlasak inanamazdınız. Bu programlarla aramızdaki farkı sitemizde yada internette bulunan zararlı similasyon programları ile test edip anlayabilirsiniz. Hatta sanal makina kullanıp gerçek zararlı örnekleri ile de test edebilirsiniz. Ayrıca sözünü ettiğiniz algoritmalar tamamen şehir efsaneleridir. En basitinden zararlının boyutuda aynı meşru programlar gibi 100-200 byte tan onlarca GB boyuta kadar olabilir. Sadece system32 klasörü değil hiç bir klasöre kopyalanmadan çalışabilir. Örneğin; desktop =). İnternet bağlantı kontrolü ise firewall ile sağlanmaktadır, Norton anti-bot ve Threatfire da firewall bulunmamaktadır..

  PR şirketimiz Departman Medya http://www.departmanmedya.com/ gerçekten kendilerinden çok memnunuz. Tabi bir yorumcu arkadaşın dediği gibi haber değeriniz olmadan PR dan mucizeler bekleyemezsiniz.

  ReplyDelete
 5. bence sonuçları yayınlayın inanalım.

  Gerek antibot gerek threatfire zaten onlarca test kuruluşu tarafından test ediliyor. wilders ve benzeri forumlarda amatör arkadaşlar kendi testlerini yayınlıyorlar.

  Bende kendi adıma pek çok test yaptım. Mükemmel değiller ama kesinlikle işe yarıyorlar. Özellikle Threatfire ücretsiz ve sistemi yormayan başarılı bir program.

  Ayrıca gerek threatfire gerek benzer yazılım safensec yazılımların internete bağlanıp bağlanmadıklarını anlayabiliyor. Firewall değiller fakat network kontrolüne sahipler.

  Algoritmalar şüphesiz %100 başarı sağlayamaz ancak zaten bu yazılımlar destek yazılımlarıdır. ona bakarsanız hips yazılımlarını da atlatan programlar var, sizin antiloggerları da atlatanlar muhakkak olacaktır.

  benim bildiğim, bilinen en büyük virüs dosya boyutu 16mb. ancak bu bir örnekti. Antibotta da yüzlerce çeşit algoritma var.

  kimisi örneğin low level disk access te uyarı ver gibi tek aşamalıdır da kimisi 5 davranışa göredir.

  http://www.safensoft.com/images/Image/schems/technology_800.gif

  her neyse. bu yazılımlar destek yazılımlardır ve iyi de olsa kötü de olsa içlerinde karar mekanizmaları olduğundan sezgisel denilebilir.

  Ancak Zemanada karar mekanizması bulunmamaktadır.

  Zemananın daha çok hips benzeri bir yapısı var. O da sınırlı. benim alabildiğim uyarılar sürücü yüklemesi ve başlangıçta çalıştır uyarıları.

  ReplyDelete
 6. Değerli Yorumcu,

  Yazınız kendi içerisinde teknik tutarsızlıklar barındırdığından cevap vermemiz ve sizi ikna etmemiz oldukça güç gözüküyor. Ancak genel cevap olması açısından,
  Biz rakiplerimizi karalayarak bir yerlere gelmeye çalışmıyoruz. Bu tip eylemler içerisine girenleride tasvip etmiyoruz. Biz Zemana AntiLogger programımıza güveniyoruz. Bu nedenle sitemizde similasyon test programları yayınlıyoruz. Bizim test programlarımız veya internette rahatlıkla bulabileceğiniz gerçek zararlı programlarla sözü geçen programları ve bizi test edip karşılaştırma yapabilirsiniz.

  Saygılarımızla

  ReplyDelete
 7. When trouble comes, people may decide to reset iPhone, iPad iCloud Login & Sign in I've seen a technique on an additional online forum; that is to state.

  ReplyDelete