Friday, August 29, 2008

Zemana ile Sunbelt Ortaklığı

Zemana Bilişim, ABD’de “En Hızlı Gelişen 5000 Şirket” arasında yer alan Sunbelt Software ile teknolojik işbirliği gerçekleştirdi.

İşbirliği kapsamında, Zemana ile Sunbelt Software, geliştirdikleri güvenlik teknolojilerini paylaşacak ve birlikte yeni teknolojiler üretecekler. Bu kapsamda Zemana Internet Security’nin de, bu yıl pazara sunulması planlanıyor.

Sunbelt, VIPRE™ AntiVirus teknolojisi ile diğer AntiVirüs'lere kıyasla tanımlama, hız ve silme konularında açık ara öne çıkıyor. VIPRE™ teknolojisinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.
Sunbelt Sofware, anti-spam anti-virus ve anti-spyware alanlarında Windows için güvenlik yazılımları tedarikçisi ve çözüm ortağı olarak çalışıyor. Merkezi Florida’da olan Sunbelt Software, 1994 yılından bu yana bilgisayar kullanıcılarına riskleri azaltan esnek ve güçlü güvenlik çözümleri sunuyor. CounterSpy product line, Sunbelt Exchange Archiver, Ninja Email Security and endpoint firewall technologies, şirketin öne çıkan ürünleri arasında yer alıyor. Sunbelt Software tarafından yayımlanan WServerNews, dünyada 100,000 okuyucusuyla Microsoft Windows’un sistem yönetimi odaklı en yaygın bülteni olma özelliği taşırken. Sunbelt, NTSys Yönetimi, Değişim Yönetimi, Wireless Ağlar ve diğer birçok konuda 29,000 katılımcının takip ettiği büyük forumlara da evsahipliği yapıyor.13 comments:

 1. "Sunbelt, VIPRE™ AntiVirus teknolojisi ile diğer AntiVirüs'lere kıyasla tanımlama, hız ve silme konularında açık ara öne çıkıyor."

  Bunu ne kadar iyi yapıyor göreceğiz.
  daha çok yeni bir antivirüs, elimdeki trojanlarla yaptığım testlerde çok başarısız sonuçlar alıyor.

  kendilerinin de bunu anlatır nitelikte yazıları vardı, yeni virüslerde rekabetçiyiz ancak eskilerde tabi diğer antivirüs firmaları daha avantajlı şolacaktı şeklinde.

  yazılım henüz hiçbir teste girmedi, ben daha önce imza veritanbanı çok güçlü bir firma ile anlaşacağız dediğinizde bu firmayı kastettiğinize imkan vermezdim.

  testlerde sonuçlarını da göreceğiz ancak bu antivirüsle oluşturacağınız internet security yazılımınızın çok satılmayacağına garanti veririm.

  daha çıkalı birkaç ay olmuş başarısı belli olmayan deneyimi az bir firma.

  microsoftun şu anki antispyware yazılımını üreten ekip (o zaman adı giant antispyware idi)bunu microsofta satınca counterspy adlı yazılımı oluşturdular, o zamandan beri anti-spyware üretirken yaklaşık 1 sene önce antivirüs işine girmeye karar verip (söylediklerine göre öğle yemeğinde) antivirüs yazılımı oluşturmaya karar verdiler.


  ---silebilirsiniz---
  hani yazıyorum ki daha önce olduğu gibi sizi ikna etmemiz zor teknik bilginiz az diyordunuz ya, şimdide öyle deyip firmayı tanımadığımı söylemeyin diye ekleme gereği duydum
  ---------------------

  ReplyDelete
 2. Sevgili Kullanıcımız,

  Bilindiği üzere anti virüs veritabanının çok büyük olması anti virüsün kalitesini arttırmaz. Aksine günümüzde işletim sistemlerinin kendi güvenlik uygulamalarını dahi aşamayan 5-10 senelik virüs imzalarını veritabanına koymak sistemi ağırlaştırır. Yani nicelik değil nitelik önemlidir. Sunbelt yetkilileri de bu doğrultuda açıklamalar yapmışlardır diye düşünüyoruz. Sunbelt in veri tabanının zayıf olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz anlamış değiliz. İşimizin güvenlik olması dolayısı ile daha önceden Sunbelt i yakından takip ediyorduk. Özellikle de spyware konusundaki üstünlüğü ilgimizi çekiyordu.
  Ortaklık kurmadan öncede derinlemesine incelemeler yapıp karar verdik. Konu ile alakalı bloğumuzdada Sunbelt in teknoloji modelleri hakkındaki bilgileri içeren linkide koyduk.
  Sunbelt ile Giant aynı firmalar olduğunu söylemişsiniz. Bu konuda yanıldığınızı söylemek zorundayız. Giant, Sunbelt ile teknoloji ortağıydı. Bu ortaklıktan dolayı Sunbelt, Giant ın bazı haklarına sahipti. Giant ı,Microsoft satın alınca bazı haklarına sahip olması dolayısı ile Sunbelt ile muhatap olmak zorunda kaldı. Örneğin ; Microsoft,Giantın veri tabanını Symantech e Sunbelt in izni olmadan veremeyeceği gibi. Hali hazırda Microsoft Sunbelt in teknoloji ortağıdır.

  Son olarak yapacağımız Internet Security’nin satmayacağını veya benzer olumsuz eleştiriler yapmanız sizce de ağır olmuyor mu?

  Hayri Şahin,
  Zemana Bilişim

  ReplyDelete
 3. Tam tahmin ettiğim gibi Zemana dünyaya açılıyor.

  Sunbelt doğru bir seçim.

  Yanlız benim kanatim Zemananın imza veritabanına ihtiyacı yok.

  Bu ortaklık ile ortaya çıkacak ürün de tartışmasız Zemana ön planda olacak fakat
  Zemananın başarısı dünya gözünde Sunbeltin başarısı olacaktır.

  Zemana zaten kendi çizgisinde çok başırılı bir yazılım. versiyon 2 ile bu başarı katlanarak devam edecek.

  Sunbelt ile ortak bir ürün çıkarsanız bile kendi ürününüzü üretmekten vazgeçmeyin.

  Sunbeltin pazarını kullanmak akıllıca ama ben isterimki Zemana Türk doğdu Türk kalsın.

  Hatta dermişim ki ben Zemana bünyesinde çalışmak istiyorum :)

  ReplyDelete
 4. Hakikaten sizlerle gurur duyuyorum, antilogger programınızı 2 aydır kullanıyorum, ama kesinlikle belirtmek istiyorum deneme süresi 30 günlük olmalıymış. Türk firmalarının Abd'nin önde gelen firmalarıyla bu şekilde ortaklıklarını gururla takip ediyoruz. Sunbelt 1994 yılında kurulmuş ve internet güvenliği konularında çok emin adımlarla bugüne gelmiştir. Sizi hiçbirşey yıldırmasın, meyve veren ağaç taşlanır. İnsanlar birşey yaratamadıkları zaman, kendilerini bu şekilde tatmin ederler.
  Umut ediyoruz ki siz bir başlangıç olacaksınız ve Zemana'dan sonra da adımızı global olarak duyuracak ve güzel işlere imza atabilecek Türk firmaları bu sektörde varolacaktır.
  Başarılarınızın devamını dilerim.

  ReplyDelete
 5. Teşekkürler Zemana, sayenizde korkusuzca internete giriyorum. Sunbelt ile işbirliğiniz çok sevindirici, devamını bekliyoruz

  ReplyDelete
 6. Sunbelt CounterSpy+AntiLogger kullanıyorum acaba yeni version zemana ile çakışır mi?

  Çalışmalarınız gurur verici tebrikler.

  ReplyDelete
 7. 1.

  Dün;

  "Yıl sonuna doğruda Zemana Internet Security beta sürümünü çıkartmayı düşünüyoruz. Bunun için imza veri tabanı çok kuvvetli olan bir AntiVirüs şirketi ile anlaşmak için masaya oturduk detaylar'ı yakında post edeceğiz ..."

  Bugün;
  "Bilindiği üzere anti virüs veritabanının çok büyük olması anti virüsün kalitesini arttırmaz."

  tabiki arttırmaz. ancak avira 10 sene öncesinin virüsünü tanıdığı gibi sistemde hiçbir yavaşlama da yapmamaktadır.
  üstelik sistemi en az ağırlaştıran antivirüstür.

  2. "Sunbelt in veri tabanının zayıf olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz anlamış değiliz."

  kendi yaptığım 180.000 virüs içeren teste.
  göndereyim sizde yapın. avira hepsini tanımaktadır. sunbelt tanıma oranı 27.000
  zaten söylemiştim
  "daha çok yeni bir antivirüs, elimdeki trojanlarla yaptığım testlerde çok başarısız sonuçlar alıyor."

  3."Özellikle de spyware konusundaki üstünlüğü ilgimizi çekiyordu."

  katılıyorum bu konuda birşşey demedim tek söylediğim antivirüs motorlarının henüz olgunlaşmadığı. adamlar ilk public sürümü yayınlayalı daha ne kadar zaman oldu?
  firma hakkında verdiğiniz bilgiler ile benim verdiğim bilgiler, son kullanıcı için önem arzetmiyor. firmanın tarihçesini yayımlamak isteseydim bunu sitelerinden falan kopyalar yayımlardım.
  fakat yer vermediğiniz daha önceki bir yazım gibi bu yazının da yayınlanmaması durumu oluşmasın diye yazma gereği duymuştum sadece.
  o linki çok önce öncede okumuştuk bloglarında. zaten adamlar bloglarında haberlere de bakarsanız hala fake antivirüsler ile uğraşmaktalar.

  4."Son olarak yapacağımız Internet Security’nin satmayacağını veya benzer olumsuz eleştiriler yapmanız sizce de ağır olmuyor mu?"

  hiçte olmuyor. bu bir bakış açısıdır. hiçbir cümlemde programınıza herhangi bir küçültücü kelime sarfetmeme rağmen bazı arkadaşlarım "Sizi hiçbirşey yıldırmasın, meyve veren ağaç taşlanır. İnsanlar birşey yaratamadıkları zaman, kendilerini bu şekilde tatmin ederler."
  gibi sözler sarf etmektedir.
  eğer taşı atan bensem benim birşey yaratmadığım konusunda nereden bilgi sahibi olduklarını kendilerine sormak zorundayım.
  kaldıki fenerbahçe hakkında yorum yapmak için ille bir futbol takımında oyun oynamak mı gerekir orası da başka bir muamma.

  programlara aşık olma, onları kendi yazmış gibi benimseme davranışı bazı arkadaşlarımızın karakteri haline gelmiş. bu sebeple Türkiyenin en kaliteli güvenlik forumlarındaki kaliteyi de görüyoruz.

  ben size fayda sağlayacak bir bilgi veriyorum.

  buyrun bu rus kullanıcılarına ait market araştırması
  http://www.anti-malware-test.com/?q=node/51

  bu elimin altında olduğu için hemen linkini verebildim. diğer araştırmalara da siz bakın ve sunbeltin pazar payını görün. ve kaç kişinin mevcut antivirüs yazılımını değiştireceğini de düşünüp kendinize ait gelecekteki pazar payınızı tahmin edin.

  sonrada ağır mı konuşmuşum tekrar düşünün.

  amacım kimseye gol atmak değil. bilakis yaptığınız işe saygı duyuyor, tebrik ediyorum. çok önemli bir başarınız olduğunu düşünüyorum.

  bu sebeplede görüşlerimi paylaşıp size bir nevi geri dönüş yaratarak fayda sağlamaya çalışıyorum. bunun için harcadığım bir zaman var.

  bunu kullanırsınız kullanmazsınız, darılırsınız darılmazsınız siz bilirsiniz, ancak size gerçek fayda gazcılardan değil eleştiri yapanlardan gelecektir.

  sizde eleştirileri hazmedecek, bunları fırsata dönüştürecek bir firma olmalısınız. güvenlik meraklılarını dikkate almalısınız.

  bunu yapan firmalar her zaman kazandı.örnek kaspersky, avira
  diğerleri ise hep kaybetti ve kaybediyor.

  ReplyDelete
 8. Dün ve bugün söylediklerimiz aynı şeylerdir. Sadece siz farklı anlıyorsunuz. Çünkü derinlemesine araştırmadan etraftan duyduklarınızla bizi yargılıyorsunuz. Ancak biz sizin gibi hareket etmiyoruz. Yıllarımızı bu işe vermiş uzmanlaşmış bir ekibiz. Yaptığınız her türlü eleştiriye açığız. Ancak eleştirilerinizi tartışma başlatmak için yaparsanız üzgünüz ki size cevap vermeyeceğiz. Ve bloğumuz dada yayınlayamayacağız. Çünkü burası forum değil bizim ar-ge bloğumuz.

  Konumuza dönecek olursak daha önce söylediğimiz gibi imza veri tabanının çok kuvvetli olması çok büyük olmasını gerektirmez. Sizin tahmin ettiğiniz gibi her bir virüs bir imza demek değildir. İmzalamada çok karmaşık, hızlı çalışabilecek sistemler ve algoritmalar kullanılır ki buda anti virüs motoru dediğimiz sistemi oluşturur.

  Ayrıca şu 180.000 tane virüsü de çok merak ettik bize de gönderirseniz test etmiş oluruz.

  Sizin kim olduğunuzu bilmiyoruz. Yorumlarınızda hiçbir isimde kullanmıyorsunuz ama yorumlarınıza bakılırsa profesyonel olduğunuzu iddia ediyorsunuz.

  Size gerçek bir profesyonel olan John Hawes'in (Virus Bulletin- VB100 Technical Consultant) 180.000 değil milyonlarca zararlı ile Sunbelt VIPRE(TM) teknolojisi için gerçekleştirdiği çok olumlu sonuçlar yazdığı profesyonel testin linkini veriyoruz.

  http://www.virusbtn.com/vba/2008/07/vb200807-VIPRE

  Bu alanda profesyonel birisi iseniz VB aboneliğiniz vardır herhalde. Eğer yoksa haber verin dokümanı gönderelim.

  @osC++CoDeR

  Şu anda Bulgaristan’da Zemana Malware Research Laboratuarını kuruyoruz ve bu sayede Sunbelt ekibinin yanı sıra kendi ekibimizde yeni imzalar ve teknolojiler üretecek. Yani Sunbelt ile teknoloji ortağı olmamız onların motoruna Zemana ara yüzü yapıp bir program üretmek değil tabiki.

  Birçok teknoloji firması kendi aralarında bu tür ortaklıklar ve paylaşımlar yapmaktadır.

  Tüm takipçilerimize nazik iltifatları için teşekkür ederiz.

  Hayri Şahin

  Zemana Bilişim

  ReplyDelete
 9. madem profesyonellerin milyonlarca virüsle yaptığı inceleme elinizde var. benim minik virüs veritabanıma ihtiyacınız yok o halde.

  her virüsün bir imzasının olmadığını küçük bebelerde biliyor. ancak ben sizin benim bu tahminde bulunduğumu nerden çıkardığınızı bilmiyorum.

  siz çok satın ben utanayım. ama bu olmayacak. bunu sizde göreceksiniz. kimse kendi avirasını sizin için değiştirmeyecek. demek ki iyi bilgisayarcı olmak ve iyi yatırımcı olmak aynı şey değilmiş.

  çalışmalarınızda başarılar dilerim. bakalım önümüzdeki yıl o grafikte alacağınız oran ne olacak.

  ReplyDelete
 10. Hayırlı olsun. İsabetli bir ortaklık olmuş...

  ReplyDelete
 11. Daha ilk yılınızda böyle bir atılım beklemiyorduk açıkçası.. Sizin 3 yıldır emek verdiğiniz Antilogger üzerinde yoğunlaşırsınız zannettik;
  çünkü sizin virüs veritabanlı bir yazılıma ihtiyacınız yoktu, ortaya çıkarmış olduğunuz Antilogger'ı tekgeçiyorum, müthiş performansta ve birçok güvenlik yazılımının göremediği zararlıları yakaladığına şahit oldum.
  Elinizde böylesine rakipleri süpüren bir Antilogger Cevheri varken, Virüs veritabanlı bir yazılım olayı biraz gereksiz geldi.
  Ama bu Firmanın Sunbelt olmasını yine de gururla karşılıyorum, global olarak başarılarınızın devamını dilerim.

  ReplyDelete
 12. Merhabalar,

  Öncelikle Zemana Yazılıma teşekkür ediyorum. Yorumları okudum. Şahsi fikrim, böyle bir adım uzun zamandır ihtiyacımız olan bir adımdı ve nihayet Zemana ile bu adım atılmış oldu. Aynı fikri paylaştığımız arkadaşlarımızın yorumlarını okumak beni çok mutlu etti fakat yazdıklarında gurur ve "karamsar levhaları" birleştirmeye çalışan yazılar ziyadesiyle üzücü.

  Her ne olursa olsun, Zemana bir adımdır! Ve yabancı bir firma ile yapılan ortaklaşa atılan bir adım eminim ki bu uzun yolda atılacak milli adımlara yalnızca bir başlangıç oluşturacaktır.

  Özellikle adsız isimli arkadaşıma sesleniyorum. Yorum yapmak insan doğasının gereği fakat YAPICI yorum ile YIKICI yorum arasında dağlar kadar fark vardır. Eleştirebilirsin fakat, eleştirdiğin konuların çözümüne katkıda bulunmak bence daha etkili bir yol. Bu sayede hem Zemana'nın hem de ülkenin gelişmesine katkıda bulunabilirsin. Bu konuda da en çok dikkat edilmesi gereken noktanın, Zemana'nın ticari bir firma olması değil, yerli, yani Türk bir firma oluşunun göz önünde bulundurulması olduğunu düşünüyorum. Yaptığın yorumlar deneyimli ve kötü maksatlı yazılım konusunda deneyimli olduğunu gösteriyor. Sana tüm arkadaşlara tavsiyem Beta Kullanıcı olmak ve yazılımın geçebildiğin hususlarını örnek kodlarla birlikte yetkililere göndermek. Ben doğru yolun bu olduğuna inanıyorum ve elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım. Bunun maksadı ille de maddi çıkar değil, bir gün gazetelerde göreceğimiz "100'de 100 Türk Antivirüs programı hazırlandı!" cümlesinin zihinlerde bırakacağı manevi etkiye hep beraber katkıda bulunmaktır. Aksi halde yapılacak yapıcılıktan uzak, yıkıcı yorumlar "Türk Cehennemi Fıkrasından" farklı olmayacaktır...

  Zemana'ye tekrar teşekkür ediyorum.
  En yakın zamanda Zemana AntiVirüs'ü de görebilmek dileğiyle.

  Emre TINAZTEPE

  ReplyDelete