Saturday, February 28, 2009

AntiVirus değerlendirmeleri

Güvenlik forumlarında çok geçen değerlendirmelerden birisi şudur; “X marka anti virüs ile bilgisayarımı tarattım bir şey bulamadı, ancak Y marka anti virüs ile taratınca 2 tane zararlı buldu. “ Bu değerlendirmeden yola çıkılarak anti virüs şirketlerinin iyi yada kötü ayrımı yapılmak istenir. Gerçekte yukarıda yazılan değerlendirme ile anti virüs şirketleri iyi ya da kötü olduğu iddia edilemez. Bir anti virüsün iyi veya kötü olduğunu söyleyebilmek için aşağıdakilere bakmak gerekmektedir.

1- Sistemde çalışan anti virüs’ün kullandığı memory alanının boyutu,
2- Virüs imza veri tabanının çok büyük olması değil, nitelikli olup olmadığı,
3- Sistemi tarama hızı ve zararlıları sistemden silme başarısı,
4- Gerçek zamanlı savunma modüllerinin olup olmadığı,
5- Her şeyden önemlisi bilgi hırsızlığına karşı savunma yapıp yapmadığı,

Yukarıda ki kıstaslar çoğaltılabilir, ancak en önemlilerini not etmeye çalıştık. Antivirüs seçiminde sıraladığımız ve benzeri kriterleri göz önüne almalısınız.6 comments:

 1. erkan tebrikler,çok sade ve akılda kalıcı bir anlatımda bulunmuşsunuz.

  ReplyDelete
 2. Giweaway sitesine programınızı vermişsiniz. Oley. Supersiniz ya :D

  http://tr.giveawayoftheday.com/zemana-antilogger/

  ReplyDelete
 3. Bu durumda siz hangi antivirüs'ü öneriyorsunz...

  ReplyDelete
 4. Buradan isim vermemiz uygun olmaz diye düşünüyoruz. Yazdığımız kriterlere uyan markaları kullanabilirsiniz. Bu arada yakın zamanda piyasaya çıkacak olan Zemana Internet Security'i tavsiye edebiliriz:)

  ReplyDelete
 5. Bana kalsa antivirüsleri tarihin tozlu sayfaları arasında bırakırdım. Fakat henüz bir alternatifimiz yok.

  Umarım Sizin (internet securty) çıkarda şöyle bir tadını çıkartırız.

  NOT: Sistemi kastırmak yok ona göre :p

  ReplyDelete
 6. Antivirus motoru secerken performansi en iyi ve sistem kaynaklari uzerinde en hafif olani secmek icin uzun zaman arastirma yaptik ve daha onceden de bildirdigimiz gibi sunbelt software'in urettigi VIPRE motoru uzerine kurmaya karar verdik.

  Cunku AntiLogger'in hafifligine golge dusurmemesi gerekiyordu.

  Bunun disinda tanimlayabilme,yokedebilme ve kendi heuristic imzalarimizi kolayca adepte edebilecegimiz bir yapiya sahip olmasi gerekiyordu ve bunlarin hepsini VIPRE de kesfettik.

  Norton, kaspersky, nod32 gibi tanidik bir marka olmasada bunlardan cok daha iyi ve hizli bir teknoloji kullaniyor ozellikle son zamanlarda cikan rootkit ile donatilmis zaralilar uzerindeki tanimlama ve silme yetenekleri ile.

  Aslinda CounterSpy kullanmis ve bilenler dediklerime cok daha fazla hak vereceklerdir.

  VIPRE motorunu diger hantal AV motorlarindan ayiran ve farkli kilan bir cok ozelligi ilerleyen zamanlarda yazmaya calisacagim.

  Sonuc olarak kendi urettigimiz sesgisel yontemler ve imzalar'i VIPRE motoru uzerni kurdugumuzda ortaya cok ses getiren bir Internet Security cikacagina eminiz.

  ReplyDelete