Tuesday, April 14, 2009

CAPTCHA KONUSU

Websitemizin “contact form” sayfasındaki sabit CAPTCHA koduna ilişkin epeydir olumsuz eleştiriler almaktaydık. Konuya açıklama getirme görevini bana verdikleri için kullandığımız durağan captcha mantığını kısaca açıklamak istiyorum.

Google üzerinden sitemize rastgele ulaşan akıllı (!) Spiderlar formmail üzerinden bizi epey rahatsız etmekteydiler. Hemen aklımıza dünyada en çok kullanılan yontem olan CAPTCHA yı entegre edip işimize bakmak geldi.

Fakat durum, günde 6-7 kez form-mail sayfamızı kullanan değerli ziyaretçilerimize boşu boşuna sıkıntı çıkarmak demekti, zira sitemize bir merhaba deyip geçen bu örümceklerin bize rastgele ulaştıkları ve kişisel husumetleri de olmadığı için, bizde 5 dakikada bu sabit CAPTCHA yı sayfaya entegre edip daha önemli olan işlerimize devam etmeyi uygun bulduk.

Bu sayede günde birçok kez form sayfamızı kullanan kişiler, otomatik tamamlama özelliği sayesinde gereksiz güvenlik kodu yazma zahmetine girmemiş oluyorlardi. Sitemizi rastgele tarayan spiderlar da sabit kodu geçememiş oluyorlardi.

Fakat bazı çevrelerce “siz profesyonel değil misiniz? ” tarzı söylemlerde bulunulması nedeniyle, siz değerli kullanıcılarımızın ve başka kimselerin olası yanlış anlamalarına sebebiyet vermemek için uygun bir dinamik CAPTCHA'yı sayfaya yerleştirdik.
2 comments:

  1. Bu kötü ve kullanışsız oldu.

    ReplyDelete
  2. Evet melsef ne bizim acimizdan nede kullanicilar acisindan bi risk olusturmasada bazen protokollere uymak zorundayiz.

    ReplyDelete