Monday, April 20, 2009

Electromagnetic Sniffing

İsviçre Ecole Polytechnique Federale de Lausanne Enstitüsünde bulunan Güvenlik ve Kriptografi laboratuarı araştırmacıları çok ilginç bir araştırmaya imza atmışlar. Elektromanyetik dalgalar vasıtasıyla yan odadaki bilgisayarın klavyesine basılan tuşları, tamamen bağlantısız olarak havadan sniff eden, çözen ve deşifre eden bir sistem geliştirmişler. Üstelik klavyenin wireless klavye olması yada olmaması hiç fark etmiyor. Konu tamamen fiziksel tuş vuruşlarının çıkardığı manyetik dalgalarla alakalı.

Testin uygulamasını detaylıca gösteren iki ayrı video;


İlk video, oda içerisinden basit sinek anten vasıtasıyla; diğeri ise yan odanın duvarına odaklanmış büyük bir anten ile electromagnetic sniffing yapılabileceğinin açık ispatı.
Sanırım bundan sonra bankamatikten para çekerken bile anahtarlığımıza takılı bir elekromanyetik parazit jeneratörü taşımamız gerekecek..
3 comments:

 1. Söylenecek hiçbirşey kalmıyor. Düşünüyorumda bankamatik'ten tutunda her noktaya kadar snif edilebiliriz.

  Fakat dikkat ettimde ortamda tek bir klavye var. Yani aynı anda 4-5 klavye işliyorsa ve mekanda TV-UPS gibi manyetik dalga oluşturan cisimler yer alıyorsa ne olacak ? Sanırım testleri daha emekleme aşamasında eğer geliştirilir ve diğer cihazlar filtre edilebilirse ... Özel bir antenle binanızın alt katındaki bankaya rahatlıkla bağlanabilirsiniz.
  Şimdiye kadar tamamiyle yazılım ve donanım üzerine kurulu olan GÜVENLİK olgusu artık elektromanyetik ve Wlan sinyalllerine geçtiğini gösteriyor. Bu durumda güvenlik sadece yazılım / donanımla değil özel güvenlik ekipmanlarıyla gerçekleşecek demektir. Dünyanın sonu geldi... :)

  Kendime şimdiden bir LASER klavye almalıyım :)

  ReplyDelete
 2. klavye kasalarının iç kısmı electromagnetic dalgaları engelleyen bir metal ile kaplanarak bu çok basit bir şekilde engellenebilir.

  + klvaye içindeki devrelerin üzeride yüksek frekans devrelerinin çevrelendiği gibi yine metal ile yalıtılabilir.

  olmadı klavye içine ek olarak parazit dalgalar üreten bir osilatör yerleştirilir :)

  bu videoları üreticilere izletip artık buna göre önlem almalarını sağlamak lazım.

  ReplyDelete
 3. İlginç bir olay,peki zemana grubu bu konu ile ilgili nasıl bir ANTİ eylem metodu düşünüyor.

  ReplyDelete