Thursday, March 18, 2010

MRG Online Bankacılık ve Tarayıcı Güvenlik Testi - Mart 2010MRG (Malware Research Group), dünyaca ünlü 10 sesgisel güvenlik programı ile bağımsız bir test yaptı. Testin amacı, sanal bankacılık işlemlerinde, güvenlik programlarının, tarayıcıyı ve şifreleri ne denli koruduğu.

10 program içinde birinciliği PrevX'e kaptırıp ikinci olduk. PrevX işini çok iyi yapan bir firma, hatta yakında kendileri ile bir takım ortaklıklarımız olacak. Yinede bu skor bizim için çok iyi çünkü test sadece internet tarayıcılar üzerinde oldu, yoksa AntiLogger sadece tarayıcıları değil, e-mail client'ler den VPN araçlarına kadar çok geniş bir yalpazeyi koruma kapsamına alıyor.

Bu test, 2 hafta önce olsaydı, birinci biz olacaktık ancak bu testten önce, Anti-SSL teknolojimizi PrevX ile paylaştık ve onlarda SSL zararlılarına karşı, SafeOnline v3.0.5.74 sürümünden itibaren koruma sağlamaya başladılar ve testte puan kaybetmediler.

Puan kaybettigimiz nokta ise, çok karmaşık bir kernel keylogger yüzünden oldu. İlgili keylogger, yapısı itibari ile sadece PS/2 arayüzünü kullanan klavyeler ile çalışabiliyor ve günümüzde popülar olan USB klavyeler ile çalışmıyor ama tabiki ilerki sürümlerde bu zararlıya karşı önlem alacağız.

MRG'nın tam raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

UPDATE: MRG testlerindeki ilgili açıklar AntiLogger 1.9.2.196 (Monday, March 22, 2010) sürümünde kapatıldı, güncellemeleri yapmanızı önemle tavsiye ederiz.


4 comments:

 1. Ingilteredeki bankam ucretsiz olarak musterilerine Trusteer Rapport programini veriyor ama bu testlerden sonra zemana softpedia ucretsiz surumunu kullanmaya basladim tebrikler

  ReplyDelete
 2. @Eren, aslinda bu testlerde bir yanlislik var, Trusteer Rapport gercekten cok guvenilir bir program ve sadece Ingiltere degil HSBC'den ING bankasina kadar bir cok bankada kullaniliyor:

  http://www.trusteer.com/company

  bu testlerden sonra Trusteer'dan yetkiler bizimle irtibata gectiler ve konu hakkinda beraber calisiyoruz, sonuclari yakinda blog'da yayinlayacagim.

  ReplyDelete
 3. Size 2 sorum olacak:
  1-Zemana 1 yıllık kullanıcısıyım acaba 64 bit desteği ne zaman gelecek?
  2-Antiloger,Hips programları arasında dayanışma mı var :) Herkes birbirine yardım ediyor.Etmeyin yardım 1. siz olun yaşasın ZEMANA !!!!

  ReplyDelete