Thursday, May 26, 2011

Türkçe bir programlama dili ve Win32 geliştirme ortamı

Türkçe research sayfalarında gezinirken, tesadüfen Alp Güleç isimli bir proagramcının tek başına geliştirmiş olduğu FireX isminde bir programa denk geldim. Başlıktanda anlaşılabileceği üzere, program aslında bir native win32 program geliştirme aracı ve kendine özgü olan bir programlama dili, IDE ve Linker kullanıyor.

sshot-1

Programın yapılış amacının sadece deneysel oluşuna rağmen, gayet yeterli bir IDE’ye sahip, eylemler dahil tanımlayabildiğiniz bir dil sayıpısı ve çok başarılı bir linker.

Doğru bilgiye sahip bir çok kişi, programa baktığında, bunda ne var bunu bende yapabilirdim diyebilir ancak bu türde bir proje için kesinlikle “evdeki hesap çarşıya uymaz” diyebiliriz çünkü projeye başlandığında önceden öngörülmemiş bir çok aksaklık ve çözülmesi gereken problemler ile karşılaşılır. Ve yine bu nedenlerden dolayı bu projeye “vay be” diyecek çok az kişi çıkar, işte bu yüzden bizde bu blog da “vay be” deyip, Alp’ın bu göstermiş olduğu motivasyonu desteklemek istedik.

Alp; gerçekten helal olsun sana, ben ve ekibimim motivasyonuna hayran kaldık ve seni tebrik ediyoruz.

Eğer bu yazımızdan haberdar olursan, sana bir kaç tavsiyede bulunmak isteriz.

 • Web tasarımı, kesinlikle senin işin değil, özellikle, sitende, projeye ait dokümantasyonu ufacık alanda okumak çok zor oldu, bu yüzden siteni WordPress tarzı bir sisteme geçir.
 • Bu projeye ait tek bir satır kod daha yazmak istemeyeceğini tahmin ediyoruz ancak bu kadar bitirmişken az biraz daha uğraşıp mantıksal operatörler desteği verki en azından MD5 hesaplaması gibi işlemler yapabilelim.
 • GetProcAddress ve LoadLibrary apileri ile fonksyon tanımlanabilinmesine izin verki Win32’den tam anlamıyla yararlanılıp program yazılabilsin.
 • Programda sürüm bilgisi ekle ve birde Hakkında kısmı koy ve buradan sitene link ver.
 • Sitene, Linkedin profilini koy.

Bu yukardaki yazdıklarımız, zaten gelişmiş bu proje için çok zamanını almayacaktır ama duyulma oranı x100 artacaktır.
2 comments:

 1. Daha detaylı bilgi için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.Arkadaşımızı tekrar tebrik ediyoruz...
  http://www.tahribat.com/Forum-Firex-Win32-Ide-Derleyici-Programlama-Dili-115524/

  ReplyDelete
 2. asm mi dedi birileri :D
  şahsen tebrik etmek isterdim arkadaşı
  heveslendim şimdi :D
  izmirin altını üstüne getirdim sıkılmıştım
  eski dosyaları açma zamanı geldi galiba :D

  ReplyDelete