Friday, September 16, 2011

Bilgi Güvenliği Platformları ve Güvenlik Bilinci

Merhabalar,

Bu yazımızda Bilgi Güvenliği platformlarının, bilgisayar kullanıcılarına sunduğu hizmetler ve Güvenlik Bilinci oluşturulmasında sağladığı faydalardan bahsedeceğim.

Bilgi hırsızlarının “Underground” olarak adlandırdıkları, yüzlerce tartışma, bilgi alışveri ve satış platformları her geçen gün artıyor. Hacker'lar her saniye yeni teknikler geliştirmek için çabalarken, gündelik hayatımızın bir parçası olan bilgisayarlarımızla iletişimimizde karşılaşabileceğimiz riskler de hızla artıyor. An geliyor, “Bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı” sadece dikkati sayesinde hayati öneme sahip bilgilerini zararlı yazılımların eline geçmekten kurtarabiliyor. Ya da, tehditlerin etkilerine maruz kalmış bilinçli bir kullanıcı, okuduğu temel bilgilerle AntiVirüs yazılımlarına ihtiyaç duymadan bilgisayarını temizleyebiliyorGülümseme

Mailinize gelen ya da bir arkadaşınızın gönderdiği üzerinde Skype ikonu bulunan bir dosyanın gerçekten orijinal skype dosyamı yoksa, virüslü bir dosya olup olmadığını sadece üç tıklama ile öğrenebileceğinizi (Sağ tıklama / Dijital İmzalar / Ayrıntılar) ya da kullanıcı adı ve şifrenizi girmek üzere olduğunuz gayet orjinal görünen bir facebook sayfasının gerçekten facebook (ya da facebok) olup olmadığını farketmeniz, sizi başlangıçta 1-0 avantajlı konuma getiriyor.

skypefake skypeorig
facebook

Bilgi güvenliği adına yazılmış küçük birkaç makale ya da yazının bile kullanıcılara ciddi derecede koruma sağladığı artık şüphe götürmez bir gerçek. Dünyada bu tip platformlara gittikçe daha da fazla rağbet edilirken, ülkemizde de aynı amacı güden platformlar günden güne zenginleşiyor. Uzun zamandır kaliteli içeriği ile hizmet sunan www.doctus.org ve yeni açılan www.trsec.net ve www.bilisimplatformu.com bu platformlardan yalnızca üçü.

trsec


Özellikle www.doctus.org zengin “Bilişim Odaklı” içeriğinin yanında Güvenlik alanında adından dünyaca söz ettirmiş bir platform. Çok kısa bir süre önce TrendMicro’nun tavsiyeleri arasında yer almayı başarmış ender güvenlik platformlarından birisi olan Doctus, özellikle Güvenlik ile ilgili sorun yaşayan kullanıcılarına, tecrübeli forum üyeleri ile gayet kaliteli bir hizmet sunuyor. Paylaşılan bilgi de cabası… Bazen saatlerce arayarak bulamayacağınız bir çok sorunun çözümünü ya da sisteminize bulaşmış bir zararlının nasıl temizlendiğini Doctus’a girerek anında bulmanız mümkün.

virus

Hatta, söz konusu sistemlerde sizden istenen raporları göndermeniz durumunda, bilgisayarınızda zararlı olup olmadığını dahi tespit edebilme imkan kabiliyetine sahip olduklarını da belirtmeden geçemeyeceğim. www.trsec.net de aynı amaçla ve (sanıyorum) tamamen güvenlik maksatlı kurulmuş yeni bir platform. Eminim, ülkemizdeki kullanıcılara Doctus kadar faydalı olacaktır. Benzer şekilde www.bilisimplatformu.com da, bu maksatla kurulmuş ve aynı zamanda HijackThis alanında faliyet gösteren platformalardan birisi. Üç platforma da başarılar diliyoruz!

Zemana olarak, tüm bilgisayar kullanıcılarına bu maksatla kurulmuş olan platformlara üye olmayı ve arada bir yazılan faydalı bilgilere göz atmalarını tavsiye ediyoruz. Daha öncede belirttiğim gibi, “Güvenlik Bilinci Yüksek” bir kullanıcının karşılaştığı bir tehdit, küçük gibi görünen bir fare tıklaması yerine, “Çok ucuz numaraGülümseme” dedirtecek küçük bir tebessüme dönüşebilir.

Önemli olan, az da olsa Güvenlik Bilincine sahip olmamız.

Güvenli günler…
4 comments:

 1. HijackThis TR ekibi başta olmak üzere Doctus'tan ayrılan yöneticilerin kurduğu Bilişim Patformu'nu da atlamayınız lütfen.
  http://www.bilisimplatformu.com/
  http://www.bilisimplatformu.com/forum/

  ReplyDelete
 2. Yazı için teşekkür ederim.

  Ancak, yazıda bazı düzenlemeler ihtiyaç olduğunu görüyorum.

  22.6.2011 itibarı ile Doctus sitesinde HijackThis incelemelerine son verilmiştir. Bu incelemeleri bizler yapmaktaydık.

  Artık Türkiye'nin tek HijackThis inceleme yapan sitesi bizim sitedir.

  http://www.bilisimplatformu.com/forum/index.php

  Bir taraftan kurulma aşamasını sürdürürken diğer taraftan HijackThis incelemelerine ve güvenlik konusunda çalışmalara başlamış bulunmaktadır.

  Amacımız, güvenlik adına Türkiye ve dünyada nitelikli çalışmalar yapmak ve kullanıcıların daima yanında olmaktır.

  Yukarıda yazdığım nedenlerden yazınızda bazı düzeltmelerin yapılması gereğini görüyorum.

  Yine zemana yazılım ile iş birlikleri yapmak bizleri mutlu edecektir.

  Ayrıca Zemana yazılım, taktir ettiğimiz ve gurur duyduğumuz bir dünya markasıdır.

  Sevgi ve saygılarımla.
  http://www.bilisimplatformu.com/forum/index.php

  ReplyDelete
 3. Merhabalar,

  Tüm platformlara Zemana adına teşekkür ediyorum. Biz de sizlerle gurur duyuyoruz!

  Ayrıca, www.bilisimplatformu.com ile ilgili girdide gerekli düzeltmeleri yaptım. Eğer aynı alanda faaliyet gösteren daha fazla platform varsa, yöneticilerinden blog vasıtasıyla benimle irtibata geçmelerini rica ediyorum, hatta yalnızca bu platformları ve özelliklerini içeren bir liste yaparak da, Türk kullanıcılarına sunabiliriz.

  ReplyDelete
 4. trsec.net te teamviewer ile bilgisayara bağlanıp yardım etmeleri çok güzel.özellikle güvenlik konusunda çok bilgililer sorunlarımı kısa sürede çözebilmeleri çok hoşuma gitmekte.

  ReplyDelete