Thursday, September 8, 2011

Dikkat Bomba Var!

Geçtiğimiz yıllarda, “Bomba Var” ihbarları yüzünden birçok işletme ve kurumun boşaltıldığını, sokakların kapatıldığını hatta trafiğin durdurulduğunu duyanlar olmuştur. Artık devir değişti…

Artan Siber Dolandırıcılık teknikleri ile tek bir email/telefon sonucunda dünyaca ünlü firmalar, bir anda tüm işlerini bırakıp hattın diğer ucundaki sesin doğru mu yoksa yalan mı söylediğini araştırmaya başlayabiliyorlar.

Bu tip bir ihbar geçtiğimiz günlerde GlobalSign firmasına epey pahalıya patladı. İhbarlar üzerine GlobalSign firması bir süreliğine Dijital Sertifika üretimini durdurdu. Sebebi ise, benzer şekilde Dijital Sertifika sağlayıcısı Diginotar firmasına yapılan saldırıydı. Firmaya yapılan saldırı ile yüzlerce sahte Sertifika üretildiği ve özellikle İran merkezli 300.000 Google hesabının Man In The Middle tekniği  ile dinlendiği düşünülüyor. Saldırıyı gerçekleştiren Comodo Hacker adlı şahsın da Türk olduğunun düşünüldüğünü belirtmeden geçemeyeceğimÜzgün gülümseme

 

 

Norton Cybercrime Report’da , 24 ülkede 24.000 kişi ile yapılan araştırma sonucunda karaborsada satılan uyuşturucunun hacmi toplam 288 Milyar Dolar iken, dünya genelinde siber saldırıların sebep olduğu maliyetin 388 Milyar Doları bulduğu belirtiliyor. Araştırmalara göre dünyadaki yetişkinlerin %65’i en az bir kere Siber Saldırılardan nasibini almış.

Siber Dünya her geçen gün daha büyük tehditlerle karşılaşırken, çok ama çok dikkatli olmamız gerekiyor. Havalimanlarında, internet kafelerde, halka açık internet kullanılan tüm ortamlarda gözlemlediğim : maalesef ülkemizde hala yeterli bir bilincin oluşmamış olması. Her ne kadar, basit bir Facebook ya da Windows Live hesabı olsa da, dijital dünyada adınızın karışacağı saldırıların tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük boyutları olabilir. Unutmayın, dijital kimliğiniz her geçen gün nufüs cüzdanınıza bir adım daha yaklaşıyor!

Umarız bu tip saldırılarla, ülkemizde de karşılaşmayız…

Güvenli günler…

 

* Resim www.it-networks.org sayfasından alıntıdır
No comments:

Post a Comment