Tuesday, November 15, 2011

Piracy it's a crime

Bir araba,televizyon yada DVD salonundan bir DVD çalmayız ama korsan film indirmeninde hırsızlık olduğunu bilmek lazım.

You wouldn't steal a television
You wouldn't steal a movie
Downloading pirated films is stealing, stealing is against the lan.
4 comments:

 1. Bunu yıllar önce bir dvdnin açılışında izlemiştim. izlediğimde çok beğenmiştim, hatırlamak iyi oldu.

  öte yandan sundukları kota ile kaç adet film indirebileceğimi reklamlarında anlatan internet servis sağlayıcıları da çok izledim.

  "Korsan" konusunda doğru yanlış çok su götürür.

  Yazılım tarafı ile ilgili bir sorum olacak, sizde bir yazılım üreticisisiniz ve bunu satıyorsunuz, eğer cevaplarsanız sevinirim.

  Yurtdışından online olarak yazılım aldık diyelim. Elimize fatura bile geçmiyor. Direk para banka aracılığı ile firmaya aktarılıyor.

  Bu durumda yazılım firması bütün mali sistemi es geçip bizim ülkemizde vergi ödemeden satış yapmış oluyor gibi görünüyor.


  Bu doğru mudur?

  ReplyDelete
 2. Her ülkenin farklı vergileme sistemi var ve dijital içerik üreticileri genellikle bu sistemleri, kendi pos sistemlerine entegre etmek yerine, DigitalRiver,Plimus gibi e-ticaret şirketleri ile çalışıyorlar.
  Bu şirketler de bu konuyu çok ciddiye alıyor ve ilgili vergilendirmeyi yapıp ödüyorlar.
  Bizim kullandığımız e-ticaret şirketinin, FAQ'ından bir alıntı yapıyım:

  How Is VAT Calculated?
  We collect VAT from all EU consumers who do not have a valid VAT ID for electronically delivered products. We collect this VAT and pay it directly to the relevant national authorities.

  ReplyDelete
 3. Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

  Sözünüzden bunun aslında yazılım firması insiyatifinde olduğu izlenimini alıyorum.

  Yazılım firması Plimus/yada benzer bir sistem ile çalışıyorsa evet vergi veriliyor ama çalışmıyorsa bu durumda vergilendirilmeyebilir.

  Bu tür sistemleri kullananların dahi Türkiyede bir vergi mükellefliği yoksa Türkiyede vergi vermeyecek demek. Bir şekilde veriyorsa bile her satılan yazılımın vergilendirildiğinden bizim maliye nasıl emin olabilir? Maliye müfettişleri denetimi nereye gidip yapacak? Çoğunun bir Türkiye ofisi yok.

  Ayrıca her yazılım firması bu tür sistemlerle çalışmayacaktır ve bu durumda vergi vermeyecektir. Bir nevi kayıtdışı ekonomi tabir edilen yerde konumlanacaktır.

  3 senelik bir yazılım lisansı satın alıp 70$ civarı bir ödeme yaptım. Bunun satıcı tarafından vergilendirilip vergilendirilmediğini merak ettim sadece.

  Elime geçen lisans maili dışında bir fatura da yok.

  yarın bu firmaya dava açsam, elimde faturam bulunmayacak.Aslında ürünü hiç almamış gibiyim bu yüzden. lisanssız yazılım kullanmayın deniliyor ama kendi sitesinden satın alsam dahi o ürün resmen lisanssız olacak. çünkü ortada fatura yok.

  bilişim marketten faturası ile yazılım satın almadıkça, yada Türkiye ofisinden yazılımı faturalı olarak satın almadıkça online yazılım satın alımlarının tümü puslu tüketici için. Spot ürün almış gibi oluyoruz, benim izlenimim bu oluyor.

  ReplyDelete
 4. Fatura vermiyor ise, büyük ihtimalle vergilendirilmiyordur. Bundan nasıl emin olabilirsiniz bilmiyorum ama buna benzer bir sorunu, Türkiye, Google ile yaşadı. Google, Türkiyede vergi mükellefi olmayı reddetmiş ve manşetlere düşmüşlerdi.

  http://www.muhasebedergisi.com/vergi/google-vergi-mukellefi-olmayi-ve-cezayi-kabul-etti.html

  ReplyDelete