Antivirüs ve Anti-malware arasındaki fark (Hangisini kurmalıyım?)

Uzun lafın kısası: İkisine de ihtiyacınız var! Ne, Nasıl yani? Sakin olun, açıklıyoruz.

Antivirüs ve anti-malware arasındaki fark nedir?

Çoğunuz antivirüs ve anti-malware kelimelerini sıkça duymuşsunuzdur. Hele ki son günlerde yayılan WannaCry fidyeci zararlısıyla daha sık duyar oldunuz (Fidyeci zararlılarından kurtulmanın yoluna buradan ulaşabilirsiniz). Muhtemelen bu kavram kargaşasında kaybolmuş, anti virüs ve anti-malware arasında fark olmadığını düşünmüş olabilirsiniz. Anti-malware ile antivirüsün aynı anlama geldiğini düşünüp bilgisayarınıza anti-malware kurmamanız gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yazının devamında antivirüs ve anti-malware arasındaki temel farkın ne olduğundan bahsedeceğiz.

Bilmeyenler için, malware İngilizce’de “malicious software”, yani şüpheli yazılım kelimelerinin kısaltmasıdır. Burada şüpheden kasıt, yazılımın kullanıcıdan habersiz istenmeyen işlemler yapma ihtimalidir. Zararlı yazılımlar verilerinize ve programlarınıza hasar verebilir, diğer bilgisayarlara yayılabilir ve gizli bilgilerinizi çalabilirler. Farklı zararlı yazılım çeşitleri vardır:

– Virüsler
– Solucanlar
– Trojanlar
– Casus yazılımlar
– Reklam zararlıları
– Fidyeci zararlıları vs.

Buna göre virüsün, programlarınıza ve verilerinize bulaşarak yayılan bir zararlı yazılım türü olduğunu söyleyebiliriz. Virüslü bir uygulamayı çalıştırdığınızda önce virüs çalışır, sonrasında programın kendisi çalışır. Böylece virüs uygulamanın çalışmasını etkilemeden kendini gizlemiş olur.

Halihazırda kurulu antivirüs yazılımım var. Neden yanına anti-malware kurayım?

Şimdi asıl meseleye gelelim.

Antivirüsler bilgisayarınız (ve tabi ki cep telefonunuz) için başlıca yazılımlardan birisidir. Bilgisayarınızda tehditlere karşı koyan ilk duvar antivirüsler olacaktır. Bununla birlikte geleneksel antivirüs teknolojisi günümüzde sizi korumak için yeterli olmamaktadır, çünkü antivirüsler yalnızca bilinen virüs türlerine karşı etkilidir.

Her antivirüs yazılımı, içinde virüs veri tabanı bulundurur. Bilgisayarınızda virüslü uygulama çalıştırmaya kalktığınızda öncelikle bu veri tabanından kontrol edilir. Eğer varsa engellenir. Bunun anlamı, önceden tanınmamış bir virüs bulaştığında antivirüs yazılımınızın yapabileceği hiçbir şey olmayacaktır, ta ki o virüs incelenip veri tabanına eklenene kadar.

Bir diğer önemli nokta ise virüslerin tek tehdit olmaması gerçeği. Her geçen gün daha akıllı ve yaratıcı yüzlerce zararlı yazılım (virüslerin dışında) ortaya çıkmaktadır.

Peki daha önce hiç ortaya çıkmamış zararlı yazılımlardan nasıl korunabilirsiniz?

Geleneksel antivirüsler, kendi veri tabanlarında bulunmayan tehditleri tespit edemeyeceklerdir. Bu problemin cevabı anti-malware yazılımlarıdır. Anti-malware korumasına ihtiyacınız var, çünkü bu sizi bilinen ve bilinmeyen tüm tehditlerden koruyacaktır. İşte antivirüs ve anti-malware yazılımları arasındaki temel fark budur.

Zemana AntiMalware virüs tanımlarını sizin bilgisayarınızda tutmayan bir yazılımdır! Zemana AntiMalware bir şüpheli yazılım bulduğunda bunun parmak izini Tarama Bulutuna gönderir. Milisaniyeler sonra buluttaki tarama ajanları şüpheli uygulamanın zararlı olup olmadığını söyler. Eğer tespit edemezse uygulamanın tamamını buluta göndererek daha detaylı inceleme yapar.

Sonrasında Pandora teknolojisi ile yeni nesil tarama gerçekleştirerek bilinmeyen zararlılara karşı sizi güvende tutar. Zemana AntiMalware virüslere karşı veri tabanını kullanarak koruma sağlamasına ek olarak bilgisayarınızdaki her türlü şüpheli davranışı da tespit edip engeller. Sizi;

– Virüslerden
– Trojanlardan
– Rootkitlerden
– Solucanlardan
– Casus yazılımlardan
– Reklam zararlılarından
– Henüz keşfedilmemiş zararlılardan koruyacaktır.

Daha önce belirttiğimiz gibi, antivirüs yazılımları bilgisayarınızda basit ve temel koruma sağlar. Fakat bu yeterli değildir ve sizin daha iyi çözümlere ihtiyacınız var.

Zemana AntiMalware sahip olduğunuz tüm antivirüslerle uyumlu çalışacak şekilde geliştirildi. Hafiftir ve hızlı çalışır, asla bilgisayarınızı hantallaştırmaz. Zemana AntiMalware, bilgisayarınızda kesinlikle bulunması gereken bir ek koruma yazılımıdır.

Özetle, antivirüs yazılımınızı bilgisayarınızda ve telefonunuzda kullanırken (telefonunuzu da güvende tutmayı unutmayın) anti-malware ile ek koruma sağlamayı ihmal etmeyin. Aşağıda ihtiyacınız olan linkleri bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızı korumak için şimdi Zemana Antimalware indirin.
Android telefonunuzu korumak için şimdi Antivirüs uygulamasını indirin.

22 thoughts on “Antivirüs ve Anti-malware arasındaki fark (Hangisini kurmalıyım?)

  1. Bu yazının işi bilmeyen birinin kaleminden değil de Zemana'dan çıkması tuhaf olmuş. Bugün hangi ciddi antivirüs yazılımı sadece tanım veritabanına dayanarak koruma sağlıyor ki? Sandbox, bulut, davranış analizi, banka koruması vs. türlü türlü katmanlar var her birinde. Yazınız gerçeği yansıtmıyor.

  2. Zemana'nın bloğunda bu kadar cahilce kaleme alınmış bir yazı olması tuhaf! Günümüzde satılan tüm antivirüs yazılımları anti-malware korumasına sahipler. Buna Kaspersky örnek olarak verilebilir. İhtiyaç duyulan her türlü korumaya sahip.

  3. Antivirus is a puzzling count: it's known as antivirus, but there are lots of other varieties of malware accessible. So…do those programs also test for adware, adware, and different threats? here's how to make heads or tails of all of it, and which tools you may accept as true with to hold your computer clean.

    Source by Essay Writing Service.

  4. I also never had the knowledge of the difference between Antivirus and Anti-malware, and the one that one should use. This is a very nice and helpful post, a page that's excellent and highly informative. You have done a good job. If you are a student in need of Research paper editing service, kindly check the link and you shall be provided with the best.

  5. Viruses are considered to be legacy threats. By this, we imply they’ve been around for a while and haven’t changed all that a lot. They aren’t used very often by using these days’s cybercriminals, that's why many antivirus businesses have advanced to fight greater than just viruses. Law Essay Writers UK

  6. Are you worried about catching the game over the weekend but also have an immense amount of essays to submit? Well, why not let the experts from Essay Writing Library handle your work for you? Just contact us now and get the most qualified Professional Essay Help UK service for yourself!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.