Aslında Var Olmayan, Deepfake İnsanlar Hayatımıza Girecek

Bir profesyoneli nasıl mükemmel hale getirirsiniz? Belki eğitimle yeteneklerini geliştirirsiniz ya da medikal ve kozmetik müdahalelerle fiziksel görünümünü geliştirip, kusurlarını giderirsiniz. Bunlar yeterli gelmedi mi, o zaman hepsini boş verin. Çalıştığınız manken ya da haber spikerinin niteliklerini geliştirmekle hiç uğraşmayın. Sıfırdan, tam istediğiniz gibi, kusursuz yenisini üretin…

Yeni teknolojilerin birçoğu, insanoğlunun ortaya çıkan ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere geliştirilmiştir. Yapay Zeka (AI) uygulamalarının ise, güncel talebin çok ötesine geçtiği söylenebilir. Yapay Zeka uygulamalarıyla ilgili kaygının temelinde de en çok bu yatıyor. Ya bir gün, ihtiyaçların önünde giden meşru amaç, hakimiyeti yitirir ve güç kontrolden çıkarsa?  Mesela, AI ürünü deepfake sentetik yargıç, yasaları farklı biçimde yorumlayıp, istenmeyen kararlar almaya kalkarsa ne olacak?

Deepfake uygulamaları, haklı endişelerin, en geçerli gerekçelerinden birini oluşturuyor. Yapay sinir ağları ve otomatik kodlayıcıların, fotoğraf, video ve seslerden oluşan verilerle eğitilerek, derin öğrenme yetenekleri sayesinde, giderek orjinaline yakın inandırıcılıkta sahte sentetik medya üretebilme gücü, kuşkusuz yararlı amaçlarla değerlendirilecek. Sinema endüstrisinden, sağlık, spor ve eğlence sektörüne kadar pek çok alanda, yaşam kalitesini yükseltmek üzere, yeni ufuklar açacak medya kalitesine ulaşılmış olacak. Ama teknoloji geliştirenler, durmuyor, yetinmiyor. Yeni aşamaya geçmek için ise, kimse önceki aşamanın tamamlanıp sonuca ulaşmasını beklemiyor. 

Avrupa ve ABD’deki akademik çalışma grupları ve animasyon profesyonelleri, gerçek insanların tüm yüz kaslarını yöneterek jest ve mimiklerini, tüm vücutlarını sentezleyerek uzuvlarını, kaynak videodan ürettikleri sentetik hedef videoya aktarıp, onları kukla gibi oynatma yolunda ilerliyorlar. Uzakdoğu’daki AI geliştiriciler ise, gerçekte hiç olmayan, “deepfake insanları” AI yardımıyla sıfırdan üretmeye çoktan başladılar. Sözünü ettiğimiz, bir Japon animasyon çizgi karakter değil. Tümüyle hayal ve tasarım ürünü olan bu medyatik sentetik deepfake avatarlar, artık gerçek bir insan görünümünde, medyadan modaya kadar, hayatın farklı alanlarında boy gösteriyorlar. 

Deepfake spikerler, 7 gün 24 saat yorulmadan çalışıp, ücret istemiyor 

2018 Kasım’ında, Çin resmi haber ajansı Xinhua’nın, teknoloji devi Çinli arama motoru Sogou ile birlikte, Çin’de gerçekleştirilen Dünya İnternet Konferansı’nda dünyanın ilk AI Haber Spikerleri’ni tanıtmasının üzerinden tam bir yıl geçti. Aslında bir deepfake karakter olan, çizgili takım elbiseli ve kırmızı kravatlı sentetik haber sunucusu, onlara, “Size yalnızca günde 24 saat, yılda 365 gün eşlik edebilirim” diye sesleniyordu. Üstelik yalnız değildi. Bir de İngilizce haber okuyan deepfake iş arkadaşı ile birlikte tanıtılmıştı. O da izleyenlere, “Size yepyeni bir haber deneyimi yaşatmayı dört gözle bekliyorum” sözleriyle merhaba diyordu. Sogou, Xinhua Haber Ajansı içi, deepfake haber spikerlerini, ajansın sürekli haber spikeri Qui Hao’nun, sesini, yüz hareketlerini ve jestlerini simule ederek, makine öğrenmesi yoluyla geliştirdi. Üstelik ana haber spikerlerine ABD’de CNN’in 100 milyon dolar, FOX ve ABC’nin de 80 milyon dolar yıllık maaş verdiği düşünüldüğünde, Xinhua Haber Ajansı’nın web tv gibi dijital haber platformlarında bedavaya çalışıp, asla yorulmayacak iki yeni haber spikeri kazanmış olmasının değeri daha iyi anlaşılıyor. Ayrıca, son dakika haberleri de, çok daha hızlı ve sorunsuz biçimde izleyicilere ulaştırılabiliyor. Zaten bu yüzden Sogou, Çin’in yanı sıra, Abu Dabi Medyası ve Rusya’nın ITAR-TASS Ajansı ile de bu alanda ortak çalışma yürütüp, deepfake haber spikerleri oluşturmakta olduğunu duyurdu. Tabi ki, onlar da Arapça ve Rusça olarak haber sunacaklar.

Pekin Internet Mahkemesi’ne deepfake yargıç

Sogou Başkanı Wang Xiaochuan, ürettikleri insan görünümlü deepfake avatarların, insanların üst düzey faaliyetlerinin yerini almakta zorlandıklarını söyleyip, “AI’nın insanları tamamen değiştirebilmesi için, daha gidilecek uzun bir yol var” görüşünü savunsa da Sogou AI destekli deepfake avatar macerasını, farklı alanlara yaymayı sürdürüyor. Örneğin, Çin’de gelecek yıl 1 milyar dolara ulaşması beklenen sesli kitap pazarında gücünü artırmak için, ülkenin en ünlü iki yazarı, Yue Guan ile Bu Xin Tian Shang Diao Xian Bing gibi görünen ve konuşan, AI temelli deepfake avatarlar oluşturma planını açıkladılar. Sogou, bir adım daha ileri gidip, makine öğrenmesine dayalı bu AI teknolojisini, Çin’in adli sistemine de uyarladı. Sogou’nun ilk AI tasarımı deepfake hakimi, Pekin İnternet Mahkemesi ile ortaklaşa tasarlandı. Deepfake yargıç, gerçek zamanlı çevrimiçi akıllı dava hizmetleri sağlıyor ve kullanıcıların Pekin İnternet Mahkemesi’nin çevrimiçi dava platformunda gezinmelerine yardımcı oluyor. Böylece halk için daha rahat ve verimli çevrimiçi adliye hizmetleri sağlanması amaçlanıyor.

Yeni Nesil Yapay Zeka Gelişim Planı’nı, deepfake medyanın ilk ortaya çıktığı yıl olan 2017’de yayınlayan ve bugün 150 milyar dolara ulaşan AI endüstrisi ile 2020’de ABD’yi yakalamayı hedefleyen Çin, 2030 yılında bu alanda dünya lideri olmayı planlarken, Uzakdoğu’nun bir diğer teknoloji devi Japonya boş durur mu? Japonlar da, AI teknolojisi ile makine öğrenmesine dayalı olarak, moda dünyasına deepfake yeni ikonlar kazandırmaya başladılar.

Deepfake modellerle çalışacak tekstil markası aranıyor

Kyoto Üniversitesi Uluslararası Bilim ve İnovasyon Binası’nda faaliyet gösteren, Japon AI geliştirme şirketi Data Grid, bu yıl Nisan ayında, var olmayan kişilerin tüm vücut modellerini oluşturarak, moda endüstrisindeki pratik uygulamaları gerçekleştiren, derin öğrenme yeteneğine sahip kendi otomatik üretim ağlarını geliştirdi. Data Grid’in AI’si, hiper-gerçekçi yüzler oluşturmak için büyük miktarda veriye sahip olan üretken ters ağlar (GAN) gibi, sadece insanların yüzlerini geliştirmeye olanak sağlamakla yetinmiyor, aynı zamanda hareket etme yeteneği kazandırıyor. Daha önce tam insan üreten bir AI geliştiren şirket, bu ilk girişimi yeterince etkileyici bulmayınca, üretilen kişinin ifade gücünü artırmak için çalışmalarını hareket üretimine yoğunlaştırdı. Data Grid’in sitesinde bu durum “iki beden ve tüm vücut üretiminin yanı sıra hareket üretimi üzerine çalışıyoruz. Yüksek hassasiyetli tüm vücut üretim modelinin benzeri yoktur ve zorlu bir AR-GE çalışmasıdır” şeklinde açıklandı.
Data Grid, AI ile üretilen modellerin model olarak kullanılıp kullanılamayacağını görmek için moda şirketleriyle ortaklık kurmayı planlıyor. 

Gerçekte var olmayan, AI tasarım ürünü deepfake sentetik meslek insanları, dijital gerçeklikleriyle görenleri şaşkına çeviriyorlar. Ama aynı zamanda, kusursuzluklarıyla çok da uzak görünmeyen bir gelecekte, gerçek profesyonelleri işlerinden edecek bir tehdit de oluşturuyorlar.

Posted by Bülent Kızanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.