Deepfake Tetikçileri, 20 Dolara Bile Ateş Ediyor

İnançlı insanlar, hangi dine mensup olurlarsa olsunlar, “Kıyamet”e inanırlar. Bu onların en güçlü inanç ortak paydalarından biridir. Kötülükler artıyorsa, kıyamete doğru gidiş hızlanıyordur. Ancak inanırlar ki, kıyameti haber veren işaretler de vardır. Bu işaretler ortaya çıktıkça, kıyamet yaklaşıyor demektir.

Çağımızın öngörülebilir siber kıyameti ise kuşkusuz, “gerçeğin aydınlığını karartacak” bir deepfake salgını. İnsanlığın gerçeklik algısı körleştikçe, hayat daha da sahteleşecek. Kötülük, insanların akıl ve vicdanlarını esir alacak. İnsan zekasının ürünü olan, teknoloji dehası yapay zeka (AI), üstün öğrenme yeteneğine sahip algoritmaları sayesinde, insan zekasını köleleştirmenin aracı haline gelecek… 

Deepfake Kıyameti’nin en ürkütücü alameti

Dünyayı gerçeğin aydınlığından, sahtenin karanlığına mahkum edecek Deepfake Kıyameti’nin alametleri, giderek daha görünür hale geliyor. İnsanoğlu, bile bile, koşar adım felakete sürükleniyor. Artık deepfake kötülükleri yaymak için, şeytani yetenekler edinmek şart değil. Kötü niyet besliyor olmak yeterli.  Parayı bastırınca, istenen sahte sentetik medyayı üretmeye hazır, dünyanın dört bir yanından çevrimiçi deepfake saldırganları, online freelance iş sitelerinde cirit atıyor. Kişi ya da kurumlara büyük zararlar verecek deepfake siber saldırı silahını ateşlemek üzere rekabete giren kiralık tetikçiler, üstelik artık sudan ucuz. Deepfake Kıyameti’nin kapıyı çaldığını duymak için, bundan ala alamet mi olur?

Teknoloji tarihinin bu en büyük siber felaketinin fitili, çok değil daha 2 yıl kadar önce ateşlendi. Hep anlatıldığı gibi, Reddit.com dijital platformunda, Deepfakes kullanıcı adıyla, mikrop çevrimiçi dünyaya salındı.  Bu ilk işareti, hızla diğerleri izledi. Kadınları hedef alan sahte sentetik “İntikam pornoları” sosyal ağlarda viral hale geldi. Politikacı, iş insanı ve sinema yıldızlarını hedef alan deepfake ünlü videoları, medya popülaritesi yarattı. Dolandırıcılık ve hırsızlık amaçlı deepfake ses takasıyla, suç adli kayıtlara girmiş oldu. Kötü niyeti, hızlı bir bilgisayarı, zamanı ve sabrı olan her bilgisayar okur yazarının, yapay zekadan yararlanarak deepfake medya üretmesini kolaylaştıran, bunun için onlara yol gösteren yazılım kütüphaneleri ve uygulamalar, çevrimiçi kullanıcıların kolay erişebildikleri alanlarda kullanımlarına sunuldu. Deepfake Kıyameti’nin ilk alametleri, kötülerin kötülüğü bizzat gerçekleştirmesini gerekli kılıyordu. Oysa, artık sipariş üzerine deepfake imalatı sayesinde, bundan sonra her aklına esen, akılları kör etmeye kalkışabilecek. Deepfake taşeronları da, sadece birkaç dolar kazanmak uğruna, ürettikleri sahte sentetik medyayla, kimlerin hayatını karartacaklarını, belki de hiç umursamayacak.

Fason deepfake rekabeti, dampinge yol açtı

247 ülkeden yaklaşık 39 milyon işveren ve freelance çalışanı bir araya getiren, dünyanın en büyük hizmet serbest pazarı olma iddiasındaki Freelancer.com’da, artık deepfake imalatı ile ilgili ilanlar da dikkat çekiyor. Freelancer.com’da, yazılım geliştirme, metin yazarlığı, veri girişi, tasarım, mühendislik, bilim, satış, pazarlama, muhasebe ve hukuk hizmetleri gibi pek çok farklı alanda, hizmetini kiralamak isteyenler, işverenlerin verdiği ilanlara ücret teklifleriyle başvuruda bulunuyorlar. Deepfake medya üretimi ile ilgili “niyeti belirsiz” ilanlara, freelance başvurulardaki ücret teklifleri, bu alandaki fason üreticilerin büyük bir rekabet içinde, dampingli fiyatlara yöneldiğini ortaya koyuyor. Örneğin, her biri 2,5 dakika civarında 100 deepfake video üretim hizmeti talep eden Hindistan’daki bir işveren, video başına 100 dolar ücret üzerinden “açık eksiltme” yoluyla teklif almak istediğini duyuruyor. Hindistan’daki işveren, teklifte bulunacaklardan 30 saniye ile 1 dakika arasında, demo bir deepfake video örneği istiyor ve demo deepfake videosunu beğendiği freelance adayla, teklifi üzerinden pazarlık yapacağın vurguluyor. İlana, 100 deepfake video için, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Çin, Hindistan ve Zambia’dan 11.111 Amerikan Doları ile 6.111 Amerikan Doları arasında teklifler gelmiş görünüyor. Rusya ve Ukrayna’dan teklifte bulunan adaylar, iş süresi olarak 100 gün teklif ederlerken, diğerleri 30 günde işi teslim etmeyi vaat ediyorlar. Bu ilan için, 100 Amerikan Doları üzerinden “açık eksiltme” yöntemiyle, 1 deepfake video imalatı için verilen teklif, 61 Amerikan Doları’na kadar düşmüş oluyor. Aynı işverenin, birden çok ilanının yer aldığı sitede, dünyanın farklı ülkelerinden başka işverenlerin fason deepfake video talep eden ilanları da yer alıyor. Bu ilanlara başvuranların özellikle, Rusya Federasyonu, Çin, Hindistan ve çeşitli Arap ya da Afrika ülkelerinden, 20’li ve 30’lu yaşlardaki, genç erkek freelance çalışanların olduğu dikkat çekiyor. Fason deepfake medya üretimi için başvuruda bulunanların çoğunluğunun animasyon konusundaki çalışmalarını referans gösterip, deepfake konusunda 6 ay ile 2 yıl arasında değişen deneyimlerinden söz ettikleri dikkat çekiyor. Bir başka hizmet kiralama sitesi Workana.com’da ise, Bolivya’dan Hugo CR kullanıcı adlı işverenin, proje sunumu gerekçesiyle, deepfake video talebi içerikli ilanı yer alıyor. Teklif edilecek ücretin 50 ile 100 dolar arasında belirlendiği ilana, Peru ve Venezuela’dan deepfake üretici adayları başvuruda bulunuyor.

20 dolardan da ucuza deepfake sipariş edilebilir mi?

2017 yılında deepfake konusunda uyarı mesajı içeren, Barack Obama’nın deepfake videosunu izledikten sonra, bu alanda araştırmalara yöneldiğini belirten Belçika yayın kuruluşu VRT’nin Dış Haberler muhabiri Tom Van de Weghe, çevrimiçi bir deepfake video sipariş etmenin maliyetinin çok daha ucuz olduğunu iddia ediyor. Stanford Üniversitesi’ndeki John S. Knight (JSK) Gazetecilik Bursu’na başvuran ve böylece üniversitedeki Deepfake Araştırma Ekibi’ne katılan Belçikalı gazeteci, Medium.com’daki blog yazısında, “Zamanınız yoksa veya ekran kartınız (GPU’nuz) yeterince güçlü değilse, artık çevrimiçi olarak deepfake bir video sipariş edebilirsiniz. Örneğin, YouTube’da, hizmetlerini teklif başına 20 dolardan daha az bir ücretle fiyatlandıran kişileri bulmak kolaydır” diyor.

David Beckham’ın 9 dilde konuştuğu global sosyal sorumluluk kampanyası örneğinde olduğu gibi, deepfake sentetik medya, kimi zaman iyi amaçların güçlü bir aracı olarak da, değerlendirilebilir. Ancak deepfake medyanın “kötü amaçlarla kullanım potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu” ve bunun bir felakete yol açabileceğini görmek için kahin olmaya gerek yok. Zemana olarak biz başta olmak üzere ve diğer birkaç global siber güvenlik sağlayıcısı, çevrimiçi kullanıcıları, deepfake saldırılarından koruyacak, önleyici ve uyarıcı teknolojiyi geliştirme yolunda, önemli adımlar atıyoruz. Ancak, felaketi geciktirmek ve çözüme zaman kazandırmak şart. Deepfake sentetik medyanın çevrimiçi üretimi ve hatta sipariş edilebilmesini bu kadar kolaylaştıranlar, kuşkusuz siber felaketin sorumluluğuna da ortak oluyorlar. 

Posted by Emre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.