Sentetik Marka Yüzü mü Lazım? Buyurun Deepfake Pazarına…

Reklam kampanyalarında, en düşük maliyetle en yüksek efekti sağlayabilmek için, deepfakes önemli bir pazarlama yatırımına dönüştü. Pazarlama sektörünün artan sentetik medya talebini karşılamak üzere, Deepfakes Pazarı kurulmakta gecikmedi. Artık, filmde rol alacak cast ekibine çuval dolusu para ödeyip, bir de nazlarını çekmeye hiç gerek yok. İlk sürüm deepfake kurumsal marka yüzleri, kaprisli gerçek oyunculardan çok daha ucuz…

İnovasyon, aslında pazarlamanın ruhunda var. Reklamcılar markaları yarıştırırken, rakiplere üstünlük sağlamak için yeniliklerin peşinde koşarlar. Deepfakes’in, pazarlama ve reklamcılığın yükselen yıldızı haline geldiğini, bir önceki yazıda aktarmıştık. Reklam kampanyalarında, en düşük maliyetle en yüksek efekti sağlayabilmek için, deepfakes önemli bir pazarlama yatırımına dönüştü. Pazarlama sektörünün artan sentetik medya talebini karşılamak üzere, Deepfakes Pazarı kurulmakta gecikmedi. Artık, filmde rol alacak cast ekibine çuval dolusu para ödeyip, bir de nazlarını çekmeye hiç gerek yok. İlk sürüm deepfake kurumsal marka yüzleri, kaprisli gerçek oyunculardan çok daha ucuz…

Deepfakes Pazar Araştırması

Pazarlama ve reklam sektörü, stratejik açıdan araştırma sektöründen beslenir. Pazarlamaya yönelik stratejik kararların ve yaratıcı kampanyaların temel veri kaynağı onlardır. Araştırma şirketlerinden elde edilen girdilerle, hedef kitle tanımlanır, mesajlar belirlenir, kullanılacak dil ve marka yüzü saptanır. Tüketici eğilimlerini, tüketim kalıplarındaki değişimleri, algı biçimini, kısaca piyasanın nabzını ve gelecekteki trendleri araştırma şirketleri ölçer. Pazarlama sektörüne deepfakes yatırımları konusunda yol göstermek üzere, yine araştırma şirketleri devreye girmeye başladı.

ABD’de, hükümet, Kongre, büyük kurumsal şirketler ve yatırımcılar için pazar araştırmaları gerçekleştiren ve Fortune 500’deki dev şirketlerin yaklaşık yarısına veri sağlayan Market Research Media, pazarlama sektörü için bir Deepfakes Araştırması yayınladı. Şubat ayı sonunda hazırlanan “Deepfakes Teknolojisi Pazar Analizi” adlı raporun, gruba ait Marketanalysis.com’da yayınlanan özetinde, deepfakes’in pazarlama dünyasına sunduğu fırsatlar 3 başlıkta sıralanıyor. Eğlence başlığı altında, orjinalinden ayırt edilmesi güç sentetik insan sesi ve görüntüleriyle, filmlerde yaratıcı efektler ve gerçek karakterlerin var olmadığı hallerde bile, inandırıcı hikayeler üretilebileceği kaydediliyor. E-Ticaret başlığı altında, deepfakes’in tüketicilere ürün seçiminde gelişmiş kişiselleştirme deneyimi tattırabileceğine vurgu yapılıyor. İletişim başlığı altında ise, ses sentezi ve yüz manipülasyonu ile her dili konuşabilen deepfake marka yüzlerinden yararlanabilme fırsatına dikkat çekiliyor. Tabi bu aynı zamanda, yeni pazarlara merhaba diyebilme olanağı sağlıyor. MarketAnalysis.com, araştırmanın tamamını tek kullanıcı için 5.950 dolara, global sitelere ise 9.950 dolardan satışa sunuyor.

Geleceğin çevrimiçi insan topluluğu platformu Inevitablehuman.com, Deepfake Teknolojisi Pazar Analizi’nde sıralanan fırsatlara ek, pazarlama sektörüne ilham verecek başka olanakları da hatırlatıyor. Örneğin, her demografik grup için ayrı video kampanyaları, bir adım sonra her kullanıcıya özel video erişimi ve hatta her müşteriye özel, tek kullanımlık video mesajlar hazırlayabilme olanağı.

Deepfake Katalog Satışı

Marka yönetenlerin, deepfakes’in sunduğu ticari fırsatlara yönelik pazar bilgilerine erişmek için binlerce dolar ödemeleri gerekiyor. Ama reklam videoları için, deepfake oyuncular ve marka yüzleri kiralamak, çok daha ucuz. Üstelik bunun için, geçen yıl olduğu gibi, tasarladıkları karakterleri, deepfake teknolojlerini kullanarak üretecek bir deepfaker aramalarına da gerek yok. “Deepfake tetikçileri 20 dolara bile ateş ediyor” başlıklı geçmiş bir yazımızda, iyi ya da kötü niyetli olduklarını bilemeyeceğimiz deepfake müşterilerinin, Freelancer.com, Workana.com gibi sitelerde, sipariş verebilecekleri deepfakerlar bulabildiklerini aktarmıştık. 1 dakikalık bir deepfake video üretmek için, 20 dolardan başlayan, ancak ortalaması 50 ile 100 dolar arasında değişen fiyat teklifleri elbette ucuzdu. Ama işe talip olacak freelance deepfaker’ın, kendi üretimi olduğunu ispatlayamayacağı demo videosundan başka, istenen deepfake’i üretebileceğine dair referansları yoktu. Ayrıca, üretim için talep edilen süre de 3 ay civarındaydı. Oysa artık, siparişi beklemeye gerek yok, konfeksiyon deepfake üretimi çoktan başladı. İnternette görüyorsun, beğendiğini seçiyorsun…

Geçen yıl bir sosyal sorumluluk kampanyası için, David Backham’ın 9 farklı dilde konuşturulduğu popüler deepfake kamu spotunu hazırlayan Synthesia, Katalog Deepfake Satış’ın öncülerinden. Şirket, 4 yıl önce UCL, Münih Teknik Üniversitesi, Stanford, Cambridge ve Cambridge’den bir grup araştırmacı ve girişimci tarafından kuruldu. Synthesia.oi adresli web sitesinden yerelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş videolar için, kendi üretimi olan, farklı dillere  ve senaryolara uygun deepfakeleri satışa sunuyor. Synthesia CEO’su Victor Riparbelli, Business Insider’a verdiği röportajda, 3 yıl içinde, tamamen ikna edici dijital insanlara sahip olunabileceğini savunuyor.

İsmini, Yunanca’da türetilmiş ilk kadın adından alan Alethea.ai, müşterilerini deepfake ürettirmek üzere sipariş verme zahmetinden kurtaracak, blockchain tabanlı ilk deepfake pazar yerini hizmete açtı. Alethea.ai, pazarlama ve medya dünyasını, yapay zeka (ai) tabanlı algoritmalar ile deepfake karakterler üreten deepfakerlar ile buluşturuyor. Anlaşmalı deepfakerlar tarafından üretilen foto gerçekçi dijital kişilikler, sentetik dudak hareketleri ile kurgu metinleri seslendirecek biçimde, Alethea.ai üzerinden ücretini ödeyen herkese satılıyor. Farklı dış görünüş ve fiziksel özellikleriyle, farklı profiller sergileyen deepfake karakterleri satın alanlar, onları kendi senaryolarına göre, orijinal bir başka videonun içine ekleyebiliyor ya da kendi ürettikleri videolarda oynatabiliyorlar. Reklam ajansları, prodüksiyon şirketleri ya da deepfake video üretmek isteyen herhangi bir kişi ya da kurum, senaryosuna uygun profilleri, Aletha.ai web sitesinde dijital katalogdan, kişilik özellikleri ve fiziksel niteliklerine göre beğenip seçebiliyor. Deepfake yüzler, sesli olmasa bile, mimik hareketleriyle müşterilerini etkilemeye çalışıyorlar. Sahte dijital oyuncuların maliyeti, 200 kelimelik seslendirme ile dahil, karakterine göre 49 dolar ile 99 dolar arasında değişiyor.

Kripto para dahisi deepfaker, kendi kimliğini taşıyan deepfake karakterini satışa sunuyor

Alethea.ai, sentetik medya üreticisi deepfakerların tasarımı olan deepfake karakterlerin katalog satışı yanında, gerçek bir kişiyi kopyalayarak üretilen dijial karakterleri de deepfake pazarına sunabiliyor. Alethea.ai ile bir tür gelir ortaklığı yapan deepfakerlar, başka gerçek kişileri kopyalayarak ürettikleri sentetik karakterlerin yanı sıra, kendi lisanslı dijital kopyalarını bile, bu yolla satışa çıkarabiliyorlar. Kendi kimliği ve kişiliğiyle ürettiği lisanslı deepfake’inden para kazanmayı hedefleyen deepfakerların başında, Alex Masmej geliyor.

Bitcoin’e alternatif dijital para birimi Ethereum tabanlı olarak kendi kripto parası ALEX’i geliştiren 23 yaşındaki Alex Masmej, günümüzün dijital dâhilerinden biri. Genç Fransız, Alethea.ai ile olan işbirliği kapsamında, deepfaker şapkasıyla kendi deepfake’ini üretip pazarlamaya da öncülük ediyor. Alethea.ai’nin deepfakes kataloğunda, Alex Masmej’in kendisini baz alarak modellediği bir karakter, geçen ayın ikinci yarısında müşterilere sunuldu. 20.000 dolarlık hisse satışıyla son dönemde adından söz ettiren kripto para piyasasının yükselen yıldızı, gerçek hayattaki kimliği ile kendi deepfake’ini, 200 kelimesi 99 dolara pazara sunmaktan çekinmiyor. Röportajlarında bunu ününü artırmak için yaptığını gizlemeyen Masmej, geleceğini tehlike atacak yanlış ve kötü niyetli kullanımlara karşı, deepfake’inin tüm kontrolünü elinde tuttuğunu vurguluyor.

Bebek O(bama) deepfake’i, gülümsemeye mi, gerginliğe mi yol açar?

Robotik tasarım avatarlar yerine, gerçek hayatta bir karşılığı olan gerçek kişilerden klonlanmış deepfake karakterleri videolarında kullanmayı tercih eden markalar, ajanslar ve prodüksiyon şirketleri, bunu her senaryo için yapamıyorlar. Faaliyetlerini “Legal deepfake” kavramı üzerine inşa etme iddiasındaki Alethea.ai, “izin verilen karakter” olarak tanımladığı karakterler için, gerçek kişinin rızasını ve onayını şart koşuyor. Asıl kişinin onayı olmadan deepfake’i üretilemiyor. Ayrca, deepfake karakterinin dahil edileceği senaryo ya da konuşma metni için de gerçek kişinin onayı gerekiyor. 99 dolarlık en popüler karekterler arasında, parodi karakteri olan Bebek O’yu da müşterilerine sunan Alethea.ai, büyük olasılıkla benzerlik nedeniyle ABD eski başkanı Obama’dan onay almış olmalı. Aksi halde, özellikle siyahi George Floyd’un ırkçı polisler tarafından öldürülmesi üzerine ABD hassas günler yaşarken, Bebek O’yu satın alıp kötü amaçlı senaryolar için kullanmaya kalkışanlar, büyük sorun yaratabilir. Bebek O’ya söyletilecek yanlış sözler, anlaşmalı deepfake üreticilerinden GAN Master kullanıcı adlı deepfaker ile birlikte, Alethea.ai’nin de başını derde sokabilir.  

Alethea AI CEO’su Arif Khan, Cointelegraph’da 15 Mayıs’taki röportajında, blockchain’in, tehlike yaratan etiketlenmemiş ve potansiyel olarak zararlı deepfake içeriklerden farklı olarak, yasal ve izin verilen kreasyonları lisanslamak, sorumlu biçimde dağıtmak ve para kazanmak için sağlıklı bir altyapı sağlayabileceğini savundu. Yazılım firması Oasis Labs ile ortaklaşa, Alethea.ai’nin pazar alanı için oluşturulan tüm içeriklerin, kontrol edilebilir biçimde etiketlendiklerini kaydeden Khan, Twitter’ın sağladığı mavi onay doğrulamasına benzer şekilde, güvenli bir blockchain doğrulamasının şüpheli içerikleri engelleyebileceğini belirtti. Khan, yasal izinlerin ve kişilerin rıza göstermelerinin, dolaşıma sokulabilen ve para kazanılabilen deepfakes içerikler için temel ölçütler olacağını söyledi. 

Alethea’nın izinli ve kayıtlı deepfake modeli, CEO’sunun iddia ettiği gibi, çevrimiçi toplumu ai temelli sentetik medya teknolojilerinin olumlu kullanım örnekleri konusunda bilinçlendirebilir mi bilinmez. Ama, dünyanın en büyük marka ihracatçısı ve pazarlama devi olan ABD’de, sayıları 30 milyonu aşan işsize, Hollywood’dakiler başta olmak üzere, kamera önünde para kazanan birçok oyuncuyu ekleyebileceğini söylemek şimdiden mümkün.

Posted by Bülent Kızanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.