Sosyal Medya, Deepfake’den Endişe Duyuyor, Deepfake’siz de Yapamıyor

Yapay Zeka (AI) odaklı, uluslararası akademik bir AR-GE alanı gibi görünse de, Deepfake’in sosyal medya üzerinden en tehlikeli siber silaha dönüşeceğini, aslında konuyla ilgili herkes biliyor ve kabul ediyordu. Kehanet ise, Deepfake fitilinin ABD Başkanlık seçimi sürecinde ateşleneceğiydi. 2020, sonunda geldi çattı, geri sayım başladı. Sosyal medyanın viral yayılım hızı ve yüz milyonlarca insana erişim olanağı sağlayan dev etki alanı olmasıydı, belki Deepfake kehaneti, bu denli ürkütücü olmayacaktı. Sosyal medya ise, bugünlerde bir garip Deepfake çelişkisi yaşıyor. 

Sosyal medya devlerinin önemli bir bölümü, Facebook öncülüğünde milyonlarca dolarlık yatırımla, Deepfake için siber güvenlik çözümü arıyor. 10 milyon dolar ödüllü Deepfake Detection Challenge’ın (DFDC) Mart ayındaki final etabıyla, başarılı Deepfake tespit araçları ortaya çıkarması hedefleniyor. (Zemana olarak, deepware.ai ekibimiz, bu yarışta, ilk günden beri ön sıralardaki yerini koruyor.)

Deepfake’in dayanılmaz cazibesine kapılan, sosyal medyanın bazı önde gelen oyuncuları ise, kullanıcılarına baştan çıkarıcı Deepfake olanakları sunmanın ve böylece rekabette öne geçmenin hesaplarını yapıyor. Rakip video uygulamaları Snapchat ve TikTok’un, tam da böyle bir zamanda, Deepfake yatırımına girişmeleri, bir tesadüf olmasa gerek.

Yangın alev alırsa, benzin bidonları ne işe yarar?

İnsan beynini modelleyip yapay sinir ağları oluşturarak, yeni bir çağa kapı açan AI teknolojisi, geliştirilen algoritmalarla makinelere Derin Öğrenme yeteneği kazandırdı. AI teknolojisi, milyonlarca veri girdisini analiz edip sentezleyerek, daha başarılı çıktılar üretir hale geldi ve daha önce insan zekasıyla gerçekleştirilen birçok fonksiyonu devralmaya başladı. İnsan görüntüsü ve sesinin kodlarını çözüp, gerçeğinden ayırt edilmesi zor, sahte sentetik medya üretimine olanak sağlayan Deepfake teknolojisi ise, AI’nin bir yan ürünü olarak ilk kez 2017 sonlarında karşımıza çıktı. Teknolojisi kısa sürede geliştirilen Deepfake sentetik medya örnekleri, yapmadıklarını yapmış, söylemediklerini söylemiş gibi göstererek, kişileri kukla haline getirmeye, izleyenleri ve dinleyenleri de buna inandırmaya, çoktan başladı.

Deepfake’i, tarihin en büyük siber tehdidi haline getiren ve bir anda çevrimiçi dünyaya yayılıp kaosa yol açmasını sağlayacak olan sosyal medya olduğuna göre, ondan ne beklenir? Yakındaki Deepfake yangınını henüz önleyemiyorsa, Facebook ve diğerleri gibi tehlikeye karşı önlem almaya çalışması değil mi? Ateşin üzerine benzin dökmeye kalkışması değil…

Snap satın aldı, ByteDance yenisini geliştirdi…

Dünyaca ünlü eğlence sektörü yayıncısı Variety, yeni yılın ilk günlerinde Snap’in AI odaklı bir görüntü ve video tanıma geliştiricisi olan AI Factory’yi satın aldığını duyurdu. Snapchat, kullanıcıların bir döngü videosu oluşturmak için, hazır bir sahneye selfie çekmelerine olanak tanıyan yeni Cameos özelliğini, satın aldığı AI Factory’nin teknolojisini kullanarak uygulamaya koydu. Snapchat’in Cameos özelliği, kullanıcıların Deepfake oluşturma olasılığı nedeniyle endişeye yol açtı. 

Snap’in rakibi ByteDance da bu süreçte boş durmadı. Teknoloji dünyasının önde gelen çevrimiçi yayıncılarından Tech Crunch, ByteDance’ın da, sahibi olduğu TikTok ve Çinli kardeş uygulaması Douyin’de kullanılmak üzere, Deepfake teknolojisi kullanan yeni bir özellik geliştirdiğini keşfetti. Douyin ve TikTok’un Android uygulamalarının en son sürümünde keşfedilen Deepuyes özelliği, aktif hale getirildiğinde, yüz değiştirme teknolojisinin bir yansıması olarak, kullanıcılardan yüzlerini taramasını isteyecek. Ardından kullanıcıların bu tarama görüntülerini seçtikleri videolara aktararak, kendi paylaşılabilir Deepfake videolarını üretmelerini mümkün kılacak.

Snapchat için 166 milyon dolarlık Deepfake yatırımı…

Snap’in AI Factory’i satın alması sürecinde Snapchat’e kazandırılan Cameos özelliği, kullanıcıdan bir selfie çekmesini ve bir cinsiyet seçmesini istiyor. Snapchat çekilen selfie’yi depoluyor ve gülümseme, öpücükleri üfleme ya da ağzınızı açma gibi farklı yüz ifadeleri yapmak için, görüntüyü manipüle ediyor. Daha sonra uygulama, manipüle edilmiş selfie’yi, yavru köpekler ve tavşanlar gibi görüntülerin üzerine yerleştirebildiği gibi, aynı zamanda bir küvette, kuaförde, bir sınıfta, bir film setinde bulunan, bir arabada veya uçakta oturan ya da dar bir elbise giyerek kamerayı öpen bir insanın yüzüyle de yer değiştirebiliyor. Snapchat’in iOS ve Android uygulamalarında Sohbet menüsünde kullanıma sunulan özellik, başlangıçta yaklaşık 150 Cameo içeriyor ve iki Snapchat kullanıcısının bir Cameo sahnesinde birlikte oynamasına izin veriyor. Ukraynalı teknoloji yayıncısı AIN.ua, Snap’in AI Factory’yi satın alma bedelinin 166 milyon dolar olduğunu belirtti. Snap, CNET’e yaptığı yazılı açıklamada, satın alma işlemini doğruladı, ancak şartları açıklamadı. AI Factory, Snapchat’ın 2015 yılında satın aldığı yüz tanıma uygulaması geliştiricisi ​​Looksery’i de kuran, Victor Shaburov tarafından kurulmuştu. 

TikTok ve Douyin’de, Deepfake özelliği kapıda…

Snapchat’in rakibi TikTok’un sahibi ByteDance ise, hazır bir teknolojiyi satın almak yerine, kendi Deepfake özelliğini geliştirmeyi tercih etti. Henüz aktif hale getirilmeyen Deepuyes özelliği, 1,5 milyar indirme ile dünyanın en popüler uygulamaları arasında yer alan TikTok ve Douyin’in kullanıcılarından, mobil akıllı cihazlarının kameralarını kullanarak, yüzlerinin çok açılı biyometrik tarama gerçekleştirmelerini isteyecek. Kullanıcılar, ardından yüzlerini eklemek ve paylaşmak istedikleri videolar arasından seçim yaparak, Deepfake videolarını üretmiş olacak. İsrailli mobil araştırma platformu Watchful TikTok ve Douyin’in hizmet şartlarında, deepfakes özelliğinin gizliliğini ve kullanımını kapsayan yayınlanmamış güncellemeleri keşfettiğini bildirdi. Tech Crunch, TikTok ve Douyin’de Deepfake özelliklerinin ne zaman pazara sunulacağı ile ilgili sorularına yetkililerden yanıt alamadıklarını, hizmet sözleşmelerindeki güncellemeler ile ilgili iddiaların da reddedildiğini duyurdu. Tech Crunch’a göre, ByteDance’ın, iPhone’larda Face ID’yi ayarlamak için kullanılana benzer şekilde, bu kadar hassas biyometrik verilerle neler yapabileceği de ayrıca bir endişe konusu.

Rekabet, şirketleri derin sularda yüzmeye de zorlar mı?…

Snapchat’in günlük aktif kullanıcı sayısını 210 milyona ulaştıran Snap, Facebook’un sahibi olduğu Instagram ve ByteDance’ın TikTok’u ile kıyasıya bir rekabet içinde.  Gençlerden oluşan ortak hedef kitle nedeniyle, en tehlikeli rakibin ise, TikTok olduğu savunuluyor. Snap CEO’su Evan Spiegel, TikTok’u bir düşman yerine arkadaş olarak gördüğünü söylese de görünen manzara hiç de öyle değil.

Video tabanlı iki sosyal medya uygulamasının, Deepfake gibi derin sularda birlikte kulaç atmaya başlamaları; rekabetin gözleri nasıl karartabileceğini, açıkça gözler önüne seriyor.

Posted by Bülent Kızanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.