Ünlü Olmak, Başrolü Kapmak, Selfie Çekmek Kadar Kolay

Sosyal ağlardaki çetin rekabet ortamında, her şey hızla kanıksanıyor, yeni şeyler denemek gerekiyordu. Uygulama geliştiriciler, derhal çağın teknolojisi yapay zekaya başvurdular. Piyasaya sunulan yeni deepfake, daha doğrusu selffake uygulaması, herkesi kolayca bir yıldıza dönüştürüyordu. Bunun için, tek karelik selfie yeterli oluyordu.

Holywood yıldızları, beyaz perdede o efsanevi rolleri canlandırmasalar, Premier Lig ya da NBA idolleri, o büyük kulüplerin formalarını giymiyor olsalar, bu kadar ün kazanabilirler mi? Moda ikonu mankenler, podyumda o parıltılı markaları taşımadan, sihirli cazibeye sahip olabilirler mi? Siz de onların yerinde olmak istemez miydiniz? Çok istediği halde, onlarla aynı yeteneğe ve şansa sahip olmayanlar, çevrimiçi de olsa, artık bu rüyalarını gerçeğe dönüştürecekler. Çevrimiçi sosyal çevrelerinin karşısına, hayal ettikleri kimlikle çıkabilecekler.

Sosyal medyada amansız rekabet…

İnsanın bir cümlesi, kendisinden çok daha ünlü olabilir mi? 20.yüzyılın multi sanatçısı Andy Warhol “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” dedi. Onun değil bir eserini, adını bile bilmeyenler, sosyal medya dünyayı kasıp kavurunca, bu cümleyi hatırladılar. Kısa sürede, sosyal medya kullanıcılarının büyük bölümü, kişisel hesabı için takipçiler edinme ve çevrimiçi sosyal çevrede ünlü olma yarışına girdi. Warhol, kehanetinde belki bilmeden de olsa haklı çıkmış oldu.

Bugün herkes artık, kendi sosyal medya sayfalarının en ünlü kişisi. Birçokları, eskiden hiç kimse onları tanımazken, kişisel görüntülerini yansıtan selfie fotoğraflar ve videolar ile çevrimiçi üne kavuştular. Hiç tanımadıkları onbinler ve yüzbinler tarafından takip edilen fenomenler haline geldiler. Dijital çağda, ünlü olmak bu kadar büyük rekabete dönüşmüşken, selfie ile yetinilmesi beklenemezdi.

Kim olmak isterdiniz?

Y ve Z kuşaklarının teşhirciliğe varan şeffaf paylaşımları, bir tür bireysel sosyal pazarlamaydı. Fiziksel özellikler ve yaşam tarzıyla ilgi ve çekim alanı oluşturup, kurgusal bir cazibe elde edebilmek için, her yola başvurabiliyorlardı. Marjinal fikir ve söylemlerin bile, hiçbir zaman onun kadar takipçi toplaması mümkün olmadı. Objesi insan olan görsel içerikler, daima daha çok takipçi topluyordu.

Selfie, yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun, çevrimiçi bireyi en dikkat çeken, en çok görünmek istediği haliyle yansıtıyordu. Ama bu çetin sosyal rekabet ortamında, her şey hızla kanıksanıyor, yeni şeyler denemek gerekiyordu. Uygulama geliştiriciler, derhal çağın teknolojisi yapay zekaya başvurdu. Kullanıcılara sunulan yeni olanak ise, “Kim olarak görünmek istiyorsun?” oldu. Piyasaya sunulan yeni deepfake, daha doğrusu selffake uygulaması, herkesi kolayca bir yıldıza dönüştürüyordu. Bunun için, tek karelik selfie yeterli oluyordu.

Selfie kültürünün deepfake uyarlaması; Reface

Rihanna gibi dans ederek, muhteşem bir şarkıyı sahne şovuyla süslemek.  Jack Sparrow karakterine bürünüp, Karaip Korsanları ile büyük maceralara yelken açmak. The Incredible Hulk’un inanılmaz güçlü hatlarına sahip olmak. Selfie kültürünün yeni yansıması olan mobil uygulama Reface, tercihi size bırakıyor. Önce Doublicat adıyla, kullanıcıların karşısına çıkan ai destekli yeni deepfake uygulaması, en hızlı ve kolay biçimde yüz takası videoları üretmeyi sağlıyor.  

RefaceAI’nin CEO’su ve kurucu ortağı Roman Mogylnyi’ye göre, deepfake teknolojisi, hayal gücüne sanatsal değer katan sentezlenmiş medya örneklerine, daha yeni adım atıyor.  Kullancılarına yüz değişimi için sundukları video kliplerinin cazibesi, Titanik örneğinde olduğu gibi, çoğunlukla ünlü Hollywood yapımlarından kaynaklanıyor. Reface’in deepfake nitelikleri, GAN’lar (üretken karşıt ağ) olarak bilinen makine öğrenimine dayalı yapay sinir ağları tarafından destekleniyor. Reface, yüzlerin birini diğerinin üstüne maskelemeye çalışmak yerine, selfie ve hedef video girişlerini kullanarak, yeni bir animasyonlu yüz oluşturuyor.

100 ülkede 20 milyon kez indirildi

Reface ekibi, 3 yıldır hayatımıza giren deepfake teknolojisini, erişilebilir ve kullanımı kolay hale getirmeye odaklanıyor. Güçlü bir donanıma ihtiyaç duymadan, kullanıcılara onu bir akıllı telefon uygulaması olarak sunuyor. Tek selfie’den, neredeyse anında dönüşüm sağlıyor. Selfie’yi, kullanıcının yüz özelliklerini temsil eden yüz vektörlerine dönüştürüyor. Yani, gerçeğe yakın bir etki elde etmek için, teknoloji uzmanlığına veya çok fazla çabaya gerek kalmıyor. Böylesine kullanıcı dostu bir uygulama ile üretilen paylaşımlar, takipçi edinme yarışında, kullanıcılara güçlü bir sosyal pazarlama olanağı sağlıyor.

Reface’in Haziran ayında yüksek çözünürlüklü videolar eklediğinden beri kullanımı büyük bir hazla arttı. Çünkü başlangıçta, uygulama yalnızca çok daha grenli GIF yüz takasları ile başlamıştı. Reface, bu sayede 100 ülkedeki Android ve IOS kullanıcıları tarafından yaklaşık 20 milyon kez indirildi. Google Play’de uygulama, 150 bine yaklaşan sayıda yoruma aldı ve neredeyse beş yıldızlı bir derecelendirmeye ulaştı.

Yaklaşan kişiselleştirilmiş medya çağında, bu daha başlangıç

RefaceAI’nin CEO’su Mogylnyi, deepfakes temelli bu gelişmeleri sadece bir başlangıç ​​olarak görüyor ve ona göre bu gelişmeler kişiselleştirilmiş medya çağının yaklaştığını gösteriyor. Mogylnyi, sentezlenmiş medya araçlarına yaygın erişimin, insanlığın empatisini ve hayal gücünü geliştireceğine inanıyor. Ona göre, bu teknoloji ile etkileşimde bulunanlara, başka türlü asla yapamayacakları veya henüz yaşamadıkları şeyleri dolaylı olarak deneyimleme fırsatı sunulmuş olacak. Bu zengin kişiselleştirme fırsatı, aynı zamanda toplumu etkileyen, yapımcıların, sanatçıların ve sporcuların, izleyicileri ve takipçileri ile sadece içerik paylaşımından ibaret olan etkileşimini geliştirecek. İzleyicilere, o içeriklerin içine girme ve bir parçası olma deneyimini de yaşatacak.

RefaceAI’nin CEO’sunun da, okul yıllarında basketbol oynarken sakatlanarak, bu alandaki profesyonel kariyer hayali suya düşmüş. Yaşam serüveni NBA’e kadar uzanmış olsaydı, neler hissedeceğini hep merak etmiş. Girişimcisi olduğu platform, bugün onun durumundakilere, kendisini profesyonel bir basketbolcu olarak görme ve hissetme olanağı sunuyor. 

Gelişmiş özellikler, güvenlik sağlandıktan sonra…

Reface, kendi platformunda kötü niyetli ve riskli içerikler üretilerek yayılması riskine yol açacak olasılıklara da izin vermiyor. Örneğin, bir deepfake yapmak için kendi videonuzu henüz yükleyemiyorsunuz. Şimdilik, kimsenin kötü niyetlerle kullanamayacağı, önceden yüklenmiş ünlü klipler ve GIF’ler arasından seçim yapılabiliyor. Kullanıcı tarafından oluşturulan videoların kullanılabileceği ve önümüzdeki yıl tüm vücut değişimlerine olanak sağlanacağı şimdiden duyuruluyor. Ancak daha kapsamlı içerik oluşturma işlevini kullanıcılara açmadan önce, bu tür oluşturulacak içeriği güvenilir bir şekilde algılamak için, bir tespit modeli geliştirmeye çalışılıyor. Mogylnyi, gelişmiş özelliklerin, yapılabilecek sahtekarlıkları belirleyebildiklerinden emin olduktan sonra, kullanıma açılacağını söylüyor.

Uygulamayı App Store veya Google Play’den indirmek ücretsiz. Pro versiyonu için yıllık 19,99 dolar veya haftada 2,99 dolar olarak ücretlendirilen uygulama içi abonelikler kapsamında, reklamları kaldırma, kendi GIF’lerinizi yükleme, filigranları kaldırma ve sınırsız yeniden düzenleme gibi premium özellikler sunuluyor. Ancak, içerik işlenirken oynatılan reklamlara ve zaman sınırlamalarına aldırmazsanız, ücretsiz versiyon da iş görüyor. Çünkü uygulama 30 dakika sonunda zaman aşımına uğrayana kadar 9 adede kadar video veya GIF oluşturma olanağı sağlıyor. Klibinizi oluşturup indirdikten sonra, doğrudan Whatsapp, Facebook Messenger veya Instagram’da paylaşmak mümkün oluyor.  

Snap, Bitmoji ile oyun kahramanlarını kişiselleştiriyor

Kullanıcılara ünlü yıldızları, film, animasyon ya da oyun karakterlerini kişiselleştirme olanağı sunma yarışı, aslında son birkaç yıldır sürüyor. Djital eğlence ve oyun sektörü, daha da kişiselleştirmeye odaklanacak gibi görünüyor. Örneğin Snap, Haziran’daki Snap Partner Zirvesi’nde Bitmoji’den yararlanacak ilk oyunların yakında piyasaya çıkacağını açıkladı. Ünlü sosyal medya platformu Snapchat’in de sahibi olan şirket, bu özelliği geçen yıl duyurmuştu. Bitmoji özelliği, oyun kahramanlarını kendi animasyon yüzünüzle kişiselleştirme olanağı sağlıyor. Görünüşe bakılırsa, dijital oyun geliştiriciler sonunda bu Software Development Kit’ten (SDK) (Yazılım Geliştirme Kiti) yararlanabilecekler. Bitmoji For Games SDK ile ilgili bilgiye, bitmoji.com internet adresinden ulaşılabiliyor.

Bitmoji for Games, mobil oyunlardan konsol oyunlarına ve PC oyunlarına kadar çapraz platform çözümü sunuyor. Konsola özgü avatarlarla ilgili sorun, örneğin PlayStation konsollarında Xbox avatarlarını destekleyememekti. Oyunlar için Bitmoji, bu sorunu potansiyel olarak çözebiliyor. Bitmoji için, ilk iş ortakları, iOS ve Android’deki mobil oyunlardan oluşuyor. Bitmoji’nizi bu oyunlara aktarmak için, Snapchat hesabınıza bağlanmanız yeterli oluyor.

Apple da Memoji ile kişiselleştirilmiş canlı avatarlar sunuyor

Apple’ın Memoji özelliği ise, yaklaşık iki yıl önceye dayanıyor. Apple, 2017 Eylül’ünde, IPhone X modeliyle, karikatürize hayvan karakterlerinden oluşan Animoji setini kullanıcılarına sundu. Haziran 2018’de, bir güncelleme gerçekleştirdi ve Animoji araçlarına, Memoji adlı insan görünümünü de ekledi.

IPhone X ve sonrasındaki modeller ile IPad Pro modellerinde kullanılabilen Memoji sayesinde, yüzünüzü bir animasyon karaktere dönüştürebiliyorsunuz. Bitmoji’ye çok benzeyen Memoji, akıllı cihazların ön kamera uygulaması aracılığıyla, yüzün tüm özelliklerini canlı biçimde doğrudan animasyon görünüme aktarıyor. Kullanıcısı gibi konuşmakla ve hareket etmekle yetinmiyor, aynı zamanda kullanıcısına benzeyen bir avatar oluşturmaya ve paylaşmaya olanak sağlayarak, çevrimiçi etkileşimde çıtayı oldukça yükseğe taşıyor.

Deepfake tehdidinden, selffake kaygısına

Teknolojinin dayanılmaz cazibesi, insanın başını döndürüyor. Ortak algıyı da değer yargılarını da dönüştürebiliyor. Daha bir yıl kadar öncesine kadar, kötü niyetli biri, deepfake’imi hazırlayıp bana zarar verir mi korkusu hakimdi. Şimdi en güzel selffake’imi nasıl hazırlarım kaygısı, adeta onun yerini aldı.

Eğer siz de korkuyla kaygıyla yaşanmaz diyorsanız, hayal gücünüzü harekete geçirin. Selffake uygulamalarından birine girin. Sizi inanılmaz kılan, sosyal medyada en çok etkileşime yol açacak ve takipçi toplayacak deepfake’inizi kolayca hazırlayın. Depresif pandemi sürecinde, hem eğlenin hem de çevrimiçi kitlenizi etkileyin. Şu kısa hayatta, endişe, kaygı nereye kadar?..

Posted by Bülent Kızanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.