Yüksek Beğeni Ve Endişe Kaynağı; Tarihe Geçen En İnandırıcı Deepfake Videolar

Gerçek gibi görünen deepfake videolar, sayıları artan deepfake profesyonellerince üretiliyor, viral hızla yayılıyor ve her paylaşımda yüzbinlerce tıklama alıyor. Oysa hipergerçekçi deepfake video üretme girişimleri, rating kaygısından, sosyal mühendisliğe dayalı dezenformasyon hedefine yöneldiğinde, kitleler üzerindeki etkisi hiç de eğlenceli olmayacak.

Tanınmış bir yüzün, çok inandırıcı bir biçimde farklı bir bedende karşımıza çıkması veya ondan hiç beklemediğimiz şeyler yapması ya da söylemesi, şaşırtıcı ve bir o kadar da eğlendirici görünür. Zaten bu nedenledir ki, gerçek gibi görünen deepfake videolar, sayıları artan deepfake profesyonellerince üretiliyor, viral hızla yayılıyor ve her paylaşımda yüzbinlerce tıklama alıyor.  Oysa hipergerçekçi deepfake video üretme girişimleri, rating kaygısından, sosyal mühendisliğe dayalı dezenformasyon hedefine yöneldiğinde, kitleler üzerindeki etkisi hiç de eğlenceli olmayacak; aksine son derece yıkıcı sonuçlar doğuracak.

En ikna edici deepfake videolarının başlıcalarını, öyküleriyle birlikte derlemeye çalıştık. Çünkü gerçeğinden ayırt etmeyi zorlaştıran bir mükemmelliğe ulaşmakta olan kötü niyetli sentetik medya kontrolden çıktığında, zihnimizi ne ölçüde kör edebileceğini en iyi onlar anlatıyor. İşte büyük olasılıkla bazıları sizin de çevrimiçi radarınıza takılan ve belki sadece bir bölümü gözünüzden kaçmış olan, kaygı verici mükemmelikteki deepfake videolar:

Tom Cruise’un TikTok’taki deepfake videoları

Geçen Şubat ayı sonunda TikTok üzerinde @deeptomcruise adını taşıyan bir kullanıcı, şaşırtıcı Tom Cruise videoları yayınladı. Deepfake videolarda, Cruise hem daha genç, hem de daha uzun görünüyordu. Bu biçimde toplam 3 video yayınlandı. Tom Cruise, bunlardan birinde İtalya’da bir erkek giyim mağazasında, diğerinde golf sahasında ve üçüncüsünde ise bir bozuk para ile sihir yaparken yer alıyordu. Cruise bir parayla sihir yaparken aslında deepfake’den bahsediyor ve çılgın kahkaha atıyordu. Deepfake videolar, TikTok uygulamasında yayınlandıktan sonra dünya medyasında manşetlere çıktı. Videoları yayınlayan hesap da, takipçi ve beğeni sayısını üçe katladı. Takipçisi 1 milyonu, beğeni sayısı 3 milyonu aştı.

Deepfake tartışmalarının bu videolarla yeniden alevlenmesi üzerine, bu deepfake videoları üreten kişi olarak medyaya açıklamaya yapan Belçikalı efekt uzmanı Chris Ume, Tom Cruise’a çok benzeyen bir kaynak kişi ve çeşitli dijital efektler kullandığını, buna rağmen videoların mükemmel olmadığını ve hatalar içerdiğini savundu. Deepfaker Ume, anlattığı nedenlerden dolayı bu tür deepfakeleri başkalarının kolayca hazırlayamayacağını, bu yüzden videoların bir dezenformasyon tehdidinin habercisi olmadığını ileri sürdü. Ama, Tiktok Tom Cruise deepfake videolarını yayından kaldırdı.

Buzzfeed ve Jordan Peele ortak yapımı, Barack Obama deepfake videosu

Deepfake’in Reddit.com’da ilk ortaya çıkışının üzerinden henüz daha bir yıl geçmemişken, ABD’nin aktüalite-magazin haber sitesi Buzzfeed, ABD eski başkanı Barack Obama’nın deepfake videosunu yayınlayarak büyük yankı uyandırdı. 2018 Nisan’ında yayınlanan deepfake videoda, Obama’yı arka planda ABD film endüstrisinin çok yönlü figürlerinden (aktör, senarist, yönetmen, komedyen) Jordan Peele canlandırıyordu. Peele, eski başkanın yüzüne bindirilen ses taklidiyle, “Düşmanlarımızın, bunları asla söylemeseler bile, herhangi bir zamanda herhangi birini bir şey söylüyormuş gibi gösterebileceği bir çağa giriyoruz” diyordu.

Obama deepfake’inin hazırlanmasında, o güne kadar daha çok ünlülerin yüzlerinin yetişkin video içeriklerine aktarılmasında kullanılan, yapay zeka ve derin öğrenmeye dayalı FakeApp yazılımı kullanılmıştı. BuzzFeed’in video yapımcısı Jared Sosa’nın, Obama’nın verilerine ulaşıp modeli eğitmesi zor olmadı. Ancak, modelin doğru tasarımı için makinenin 56 saat eğitilmesi gerekti.

“Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi” filmine tepki; Harrison Ford deepfake videosu

İlk filmi 1977 yılında vizyona giren Holywood bilim-kurgu efsanesi Star Wars’ın, unutulmaz karakterlerinden Han Solo’yu, bugün 78 yaşında olan Oscarlı oyuncu Harrison Ford canlandırmıştı. Star Wars’ın en önemli karakterlerinden Han Solo’nun gençlik yıllarını konu alan Western türündeki ABD filmi “Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi” ise 2018 yılı yapımıydı. Orijinal seride Harrison Ford’un canlandırdığı Han Solo karakteri için, bu filmde başrolü Alden Ehrenreich üstlenmişti. Ancak filmin 393 milyon dolarlık gişe geliri, hayal kırıklığı olarak değerlendirildi. Pek çok kişi Harrison Ford olmadığı için Han Solo karakterinin, Star Wars’taki ile aynı olmadığı hissine kapıldı. 

“Bu karakter için keşke Ford hala genç olsaydı”diye yorumlar yapılırken, Shamook adlı youtube hesabından 2020 yılı Ağustos’unda, Harrison Ford’un Solo rolündeki deepfake’i yayınlandı. Filmin oyuncusu Ehrenreich üzerine giydirilen Harrison Ford deepfake’i, ünlü aktörün bu roldeki sesini ve oyunculuğunu yansıtmıyor olsa da, 2 dakikalık bir video ile Ford’u genç bir Solo olarak görmek, hayranları için harika bir duyguydu.  

Facebook’u hedef alan Mark Zuckerberg deepfake videoları

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, özellikle Facebook’un sentetik medyaya yönelik tartışmalı politikalarına tepki olarak, deepfake videolara birden çok kez ilham verdi. 2019 yılı yaz ayları boyunca sanatçılar Bill Posters ve Daniel Howe, Sheter , İngiltere’de gerçekleştirilen “ Alternatif Gerçeklikler ” adlı bir sergide yer alan Spectre adlı kavramsal sanat enstalasyonunun bir parçası olarak, Mark Zuckerberg’in deepfake videosunu kullandı . Video, Mark Zuckerberg’in deepfake görüntüsü ile büyük veri dünyasına yönelik, bilgi güvenliği eleştirisini ortaya koydu. Bill Posters ve Daniel Howe, reklam şirketi Canny ile birlikte ürettikleri Zuckerberg deepfake videosunu, 2019 yılı Haziran ayında Instagram’da yayınladılar.  Video, CBS’i çağrıştırması için logosu CBSN olarak düzenlenen TV haber yayının bir parçasıymış gibi kurgulandı ve “Reklamlarda şeffaflığı artırıyoruz” anons bandı ile yayınlandı.

Yine bir TV haber canlı yayınındaymış gibi göründüğü, Temmuz 2019’da yayınlanan “Gülen Zuckerberg” deepfake videosunda ise, Facebook CEO’sunun ABD Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi’nin “Teknoloji Rekabeti” oturumunda ifade verişi hicvediliyordu. Deepfake videoda, Zuckerberg komite toplantısına, bahçesinde barbekü yaptığı sırada, video konferans aracılığıyla bağlanıyor görünüyordu.

Dali Müzesi kioskundaki Salvador Dali deepfake’i

Sürrealist ressam Salvador Dalí, bir röportajında ​​”Genel olarak ölüme inanıyorum ama Dali’nin ölümüne kesinlikle inanmıyorum” demişti.  Florida, St. Petersburg’daki Dalí Müzesi, ressamın kehanetini bir deepfake video ile gerçeğe dönüştürdü. Dalí Müzesi, Salvador Dali deepfake’i ile sanatın pazarlamasına da farklı bir soluk getirdi. Dali Lives Sergisi’nde, zile basıldığında bir kiosk ekranından ziyaretçileri karşılayan Dali, artık onlara hikayeler anlatıyor.

Makine öğrenimine dayalı deepfake teknolojisi kullanılarak Dalí’yi gerçek boyutta izleyicilerin karşısına çıkaran video, Goodby, Silverstein & Partners (GS&P) reklam ajansının işbirliğiyle üretildi. GS&P, röportajlardan ve arşiv görüntülerinden yararlanarak, Dalí’nin yüzünde yapay zeka algoritmasını eğitmek için, 1.000 saatlik makine öğrenimi kullandı. Yüz ifadeleri daha sonra, Dalí’nin vücut oranlarına sahip bir oyuncuya empoze edildi. Röportajlarından ve mektuplarından alıntılar, onu Fransızca, İspanyolca ve İngilizce olarak taklit edebilen bir seslendirme sanatçısı ile senkronize edildi.

ABD Başkanı Nixon’un “Ay Felaketi” deepfake videosu

1969 – 1974 yılları arasında, başkanlığının ikinci döneminde istifa etmek zorunda kalarak tarihe geçen 37. ABD Başkanı Richard Nixon, görev süresi içinde bir başka tarihi olaya tanıklık etmişti. Ülkesinin uzay çalışmaları kapsamında, insanoğlu aya ilk kez ayak bastı. Apollo 11 astronotları Neil Armstrong ve Edwin Buzz Aldrin’in ne ile karşılaşacağından kimse emin olamazdı.  Her olasılığa hazırlıklı olmak gerekiyordu. Bu nedenle ABD Başkanı için, iki alternatif konuşma metni hazırlandı. Ay yüzeyinde, “İnsanlık için büyük bir adım” başarıyla atılınca, felaket konuşmasına gerek kalmadı.

Nixon, konuşma metni yazarlarından William Safire’in 1969 yılında hazırladığı “Ay Felaketi” konuşmasını, ölümünden tam 26 yıl sonra yaptı. Nixon’un yaşarken yapmasına gerek kalmayan konuşma, günümüzün deepfake teknolojisiyle gerçekleştirildi. “In Event Of Moon Disaster” (Ay Felaketi Durumunda) filminin yönetmenliğini, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Francesca Panetta ve Halsey Burgund yaptı. Canny AI’nin “video diyaloğunun değiştirilmesi” teknolojisiyle ürettiği ai modeli ve Respeecher’in ses klonlama teknolojisiyle gerçekleştirilen yapım, 6 aydan fazla sürede hazırlandı. Film, konu ettiği olaydan yarım yüzyıl sonra, izleyicinin alternatif bir tarihi deneyimlemesini sağladı.

Elon Musk’ın Zoombombing deepfake’i

Teknoloji girişimciliğinin önde gelen liderlerinden Elon Musk da, Mark Zuckerberg gibi kısa sürede deepfake videoların en gözde figürlerinden biri haline geldi. Pandemi süreci nedeniyle Zoom başta olmak üzere, video konferans uygulamaları üzerinden toplantı alışkanlığı hızla yayılırken, Zoombombing olarak adlandırılan siber sabotaj yöntemleri ile toplantılara sızma girişimleri de ortaya çıkmaya başlamıştı. İşte Nisan 2020’de, geliştirdiği Avatarify adlı deepfake teknolojisi ile gerçek zamanlı olarak Elon Musk görüntüsüne bürünen yazılımcı Ali Aliev, sızdığı bir Zoom toplantısında, büyük şaşkınlık ve heyecana neden oldu.

Programcı Ali Aliev’in, geliştiricisi ve CEO’su olduğu Avatarify, ünlülerin kimliğine bürünmek için ‘derin sahte’ filtreler sunuyordu. Hedefin yüzünü kişinin yüzüne yerleştirip, maskenin gözlerini ve ağzını gerçek zamanlı olarak senkronize biçimde hareket ettirmek için bir algoritma kullanan Avatarify, Zoom ve Skype’taki video konferans görüşmelerinde kullanılabiliyordu. Ali Aliev Avatarify’ı geliştirirken, ilk kez İtalya’daki Trento Üniversitesi’nde oluşturulan ve bir izleme algoritması olan “Görüntü Animasyonu için Birinci Derece Hareket Modeli”nin açık kaynak kodundan yararlandığını ifade ediyordu.

Robert De Niro’nun “Irishman” deepfake’i

Netflix, 175 milyon dolar harcadığı iddialı filmi The Irishman’i, 2019 yılbaşı öncesinde izleyiciye sundu. Ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin 10 yıllık projesi olan ve Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci gibi, sinemanın yaşayan efsanelerini buluşturan film, Oscar başta olmak üzere, sinema dünyasının tüm ödüllerini silip süpürmek üzere piyasaya sürüldü.

Deepfake sanatçısı sıfatıyla anılan ve 24 bin takipçisi olan IFake kullanıcı adlı bir Youtuber, yayınladığı deepfake video ile hem dünyaca ünlü Oscarlı yönetmenin, hem de onun projesine milyonlarca dolar yatırım yapan Netflix’in keyfini kaçırdı. IFake adlı kullanıcının, ücretsiz bir deepfake yazılımıyla The Irishman’de, Robert De Niro’ya uyguladığı gençleştirme efekti, tüm görüntü ve sinema otoritelerince, Netflix’in pahalı CGI efektinden çok daha başarılı bulundu. IFake’in, The Irishman’da gençleştirilmiş De Niro sahnesini içeren videosunu, yarım milyondan fazla kişi izledi. Üstelik, IFake bunu, ücretsiz deepfake yazılımıyla ve sadece 1 haftalık uğraşla başarmıştı.

Al Pacino deepfake’i, “Taxi Driver”da De Niro’nun rolünü kaptı

Robert De Niro ve Al Pacino sıklıkla birbirleriyle karşılaştırılsalar da, bugüne kadar sadece dört filmlerde birlikte rol aldılar. Irishman’in de yönetmeni olan Martin Scorsese’nin 1976’da vizyona giren suç klasiği “Taxi Driver”da, Al Pacino’yu değil de, De Niro’yu tercih etmiş olması, deepfake teknolojisi açısından engel değildi.

De Niro’nun canlandırdığı filmin kurgusal karakteri Travis Bickle’ın, kendini silahlar ve güç gösterisiyle sınadığı kilit sahnelerde, Al Pacino deepfake’i de oldukça etkileyici bir performans sergiledi. Eylül 2019’da yayınlanan Al Pacino Taxi Driver deepfake videosu, yarım milyona yakın görüntülendi. Videoyu üreten “Ctrl Shift Face” adlı youtuber, ai temelli sanatsal içerik platformu Patreon.com’un tedarikçileri arasında yer alıyordu.

“Matrix”in alternatif versiyonu olan deepfake videosu, “Matrix 4″ten önce vizyona girdi

1999’da gösterime giren ilk filmiyle Hollywod’un bilim-kurgu klasikleri arasında yer alan Matrix, Mayıs ayının sonlarına doğru yeni filmiyle izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Ancak, Al Pacino Taxi Driver deepfake’ini üreten Ctrl Shift Face ile Tom Cruise TikTok deepfaklerinin üreticisi Chris Ume ortak yapımı olan Matrix deepfake’i, Matrix 4’ten önce izleyiciyi heyecanlandırmayı başardı.

Şubat 2020’de Youtube’da yayınlanan Matrix’in yeni versiyonu tarzındaki deepfake videosu, filmin ana karakterlerinden Neo’nun mavi hapı seçtiğinde başına neler gelebileceğini gösteriyor. Matrix ile Office Space filmlerinin görüntülerinden elde edilen deepfake video, hayranlık uyandıracak kadar gerçekçi görünüyor. İlk filminin akıllarda kalan en önemli sahnelerinden biri, Mr. Anderson’ın Neo olmaya karar verdiği andı. Filmin bir diğer önemli karakteri Morpheus, iki elinde tuttuğu kırmızı ve mavi hapları Mr. Anderson’a uzatarak karar vermesini ister. Mr. Anderson kırmızı hapı seçerek, “Harikalar diyarında kalmayı ve tavşan deliğinin ne kadar derine gittiğini görmeyi” seçer.  Hazırlanan DeepFake videoda ise, Mr. Anderson mavi hapı seçerek sıradan hayatına geri dönmeyi tercih ediyor. Mavi hapı seçen Mr. Anderson, Office Space filmindeki Peter Gibbons karakterinin yerine uyanıyor. Mr. Anderson, Office Space’in plaza dünyasında bir ofis çalışanı olarak mükemmel bir karakter sergiliyor. Peter Gibbons’ın Mr. Anderson olduğu videoda, Ajan Smith siyah gözlükleriyle Mr. Anderson’ın ofisinde beliriyor.

“Indiana Jones”da, Chris Pratt deepfake videosu Harrison Ford’un rolüne aday

Deepfake teknolojisi, yaşlandığı için efsane rollerini kaybetmekle yüzleşen aktörler için, bir umut ışığı mı olacak, yoksa genç adayların onların yerini doldurabileceğinin bir ispatı mı? Harrison Ford, 70’li yaşlara gelince işte bu ikilemi yaşıyor olmalı. Çünkü StarWars filmindeki Solo karakterinde olduğu gibi, Indiana Jones macerasındaki başrolü de deepfake tehdidi altında.

Bu yıl çekimi gerçekleştirilerek, gelecek yılın yaz aylarında gösterime girmesi planlanan Indiana Jones 5’in başrolü için, zaten Amerikalı genç film ve dizi yıldızı Chris Pratt’in adaylar arasında adı geçiyordu. YouTube kanalı Shamook, Harrison Ford’un genç halini StarWars’taki Solo karakteri ile buluşturduğu gibi, Indy rolünde Chris Pratt’ın yer aldığı yeni Indiana Jones deepfake videosuyla da, aktörün rolünü sanal olarak elinden almış oldu. Indiana Jones deepfake videosu için, Chris Pratt’in 5,000 HD fotoğrafı ile modeli eğiterek bir yüz profili oluşturuldu. Deepfake teknolojisi kullanılarak ve aktörlerin birbirine benzerliklerinden de yararlanılarak, bu profil Harrison Ford’a aktarıldı.

“Captain Marvel Charlize Theron olsaydı” deepfake videosu

Captain Marvel, çizgi roman karakteri Carol Danvers’tan uyarlanan, 2019 yapımı bir Amerikan süper kahraman filmi. Marvel Yayınları tarafından birçok ülkede yayınlanan çizgi roman, yine Marvel Studios’un yapımcılığında sinemaya uyarlanmıştı. Filmin seçmelerinde 26. sırada olduğu öne sürülen Brie Larson, sonuçta başrolü kapmış olsa da, Charlize Theron’u bu role daha çok yakıştıranların sayısı oldukça fazlaydı. Söylendiğine göre, Theron filmdeki karakterden 15 yaş daha büyük olduğu için, rolü kabul etmemişti. İşte Patreon.com’un deepfake üreticileri arasında yer alan Shamook, Theron hayranlarının hatırını kırmadı ve Captain Marvel deepfake’inde, onun başrole ne kadar yakışacağını etkileyici biçimde ispatladı.

Jack Nicholson’un “The Sherring”deki rolüne Jim Carrey deepfake’i

Jack Nicholson’ın manik öfkesiyle, çok az aktör rekabet edebilir. Bu yüzden Stanley Kubrick’in “The Shining ” uyarlamasında Jack Torrance rolünü oynayacak başka birini hayal etmek kolay değildi. 1980 yapımı bu korku filmi, Nicholson’un en ikonik rollerinden biriydi. Özellikle komedi filmleriyle ün yapmış bir aktör, bu rol için belki de kimsenin aklına gelmezdi. Oysa, deepfake teknolojisi, Jack Nicholson’un bile rolünü elinden aldı. Film Temmuz 2019’da, başrolde Jim Carrey yer alacak biçimde, deepfake teknolojisi kullanılarak yeniden tasarlandı .

Komedi filmlerinin usta oyuncusu Jim Carrey, filmin en ünlü sahnelerinden birinde, Shelley Duvall’ın karşısında görünmesi için Kubrick’in “The Shining” filmine çok inandırıcı bir şekilde entegre edildi. Jim Carrey, yüz hatlarıyla Nicholson’ın histerisiyle eşleşebilen birkaç aktörden biriydi. Bu yüzden yüzü Jack Torrance karakterine oldukça yakıştı. Diğer birçok ünlü deepfake videonun da üreticisi olan Ctrl Shift Face’in YouTube hesabı tarafından yayınlanan “The Shining” deepfake videosu, bir milyonu aşan görüntülemeyle viral oldu.

Posted by Bülent Kızanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.