Zorlu Deepfake Safari Başlıyor…

Bilimkurgu filmlerinin birçoğunda, benzer senaryolar, yine de izleyiciyi serüvenin içine çeker. Dünya büyük bir felaketin eşiğinde ya da korkunç bir tehlike ile karşı karşıyadır. Yaklaşan dev tehdit, insanlık onunla başa çıkmayı başaramazsa, dünyayı ele geçirecek ya da yok edecektir. Filmin başrol oyuncuları, sıra dışı bilim insanı ve teknoloji uzmanı profilinde, bilgileri, dehaları ve cesaretleriyle, dünyayı belki de o ana kadar çok az kişinin haberdar olduğu kabustan kurtaran kahramanlar olurlar. Üstelik, senaryoya konu olan, dünyayı hedef almış tehlikelerin önemli bir bölümü de yine insanlığın kendi eseridir.

İşte iki yıldır, tam da böylesine bir bilimkurgu filminin içinde yaşıyoruz. Senaryoyu kim yazdı bilinmez, çünkü biz onu sadece Reddit.com’da ortaya çıktığı Deepfakes kullanıcı adıyla tanıyoruz. Belki herkes farkında olmasa da, bilenler için hikaye çok da yabancı sayılmaz. Yapay Zeka (AI) teknolojisinin eğlenceli bir yan ürünü olarak topluma sunulan ve farklı versiyonları sağlık, spor, moda gibi alanlardaki meşru amaçlarla, akademik AR-Ge gruplarınca geliştirilmeye devam eden Deepfake sentetik medya üretme yöntemleri, iki yıl içinde siber suçlara davetiye çıkarırcasına kontrolden çıkma noktasına geldi. Zamanı geldiğinde ya siber saldırıya uğrayacak ve tehlikeyle yüzleşeceğiz ya da dünyayı koruyacağız. Tek eksiğimiz, dünyayı koruyacak kahramanlar. Çevrimiçi dünyanın tehlikenin farkında olan bölümü, o kahramanlarla 4 ay sonunda tanışmayı umuyor. Çünkü aylardan Aralık ve 2020 Mart ayı sonunda sonuçlanacak Deepfake Detection Challenge (DFDC) süreci artık başladı…

DFDC’de yarışan siber güvenlik teknolojileri Deepfake avına katılacak

DFDC, dünya teknoloji devleri Facebook, Microsoft ve Amazon’un bulut platformu Amazon Web Services (AWS) ile birlikte, bu şirketler de dahil 13 ülkeden Apple, Google, Intel, IBM, Sony gibi 90 ortağı bulunan AI konsorsiyumu Partnership On AI’nın iş birliğiyle düzenleniyor. Bir tür Deepfake Safarisi’ni çağrıştıran DFDC, dünyanın dört bir yanındaki siber güvenlik teknolojisi geliştiricilerini, Deepfake olarak bilinen manipüle edilmiş sahte sentetik medyayı tespit etmeye yardımcı olacak yenilikçi teknolojiler geliştirmeye davet ediyor. Facebook’un 10 milyon dolar, AWS’nin 1 milyon dolarlık ödül taahhüdünde bulundukları DFDC organizasyonu, yarışmaya katılan siber güvenlik teknolojilerini, Mart ayı sonuna kadar dev bir sentetik medya havuzunda test ederek, Deepfake sentetik medya avında en başarılı olan katılımcı siber güvenlik modellerini belirleyecek. DFDC’nin 21 Ekim’de ilk veri setini yayımladıktan sonra, 8 Aralık’ta Kanada’daki Vancouver Kongre Merkezi’nde başlayacak Nöral Bilgi İşleme Sistemi Konferansı’nda (NeurIPS) bir lansmanla, yaklaşık 4 ay sürecek yarışmaya start vermesi planlanıyor.

AR-GE’nin olağan yarışma alanı serbest piyasa, ama bekleyecek zaman yok

Inovasyon odaklı yapılar için, son bulmayan bir yarış halinde, yıllarca süren AR-GE çalışmalarının sonuçları, akademik çıktılara ve literatüre yansır. Ticarileşme aşamasında, fikri ve sınai mülkiyet hakları patentle tescil edilir. Toplum, onunla ancak yeni bir ürün ya da teknoloji olarak pazara sunulduğunda tanışır.  Rekabet, yani yarış pazar koşullarında gerçekleşir. Sıralamayı ise, kullanıcılar yani tüketicilerin, tercihi ve talebi belirler. Sadece son iki yıl içinde, yakın geleceğin, tarih boyu görülmüş en büyük siber tehdidi haline gelen Deepfake tehlikesi, çevrimiçi dünya açısından öyle büyük bir kaygı ve paniğe yol açtı ki, AR-GE süreci ile ilgili ezber bozuldu. Siber güvenlik için pazar koşullarını bekleyecek zaman yok.

İnsanların algısından ve yargısından gerçeği çalan, zihinleri kör ederek onu sahte gerçeklere inandıran Deepfake sentetik medya, bireyin kişilik hakları ile birlikte, hem uluslararası ve toplumsal barışı, hem de demokrasinin geleceğini tehdit edecek boyuta, sadece aylar içinde ulaşabilir.  AI yatırımları yüz milyarlarca dolara ulaşan ABD ve Çin başta olmak üzere, AB ülkeleri, Rusya ve Japonya’daki uluslararası üniversitelerin bilişim teknolojileri ile ilgili bölümleri ve teknoloji geliştirme şirketleri, insanlığa faydalı idealler uğruna yeni Deepfake teknolojileri geliştiriyorlar.  Böylece, manipüle edilmiş medyayı insanlığa karşı bir silah olarak kullanarak, toplumların gerçeklik algısını kaosa sürükleyebilecek istihbarat, suç ve terör örgütleri, bilgisayar korsanları ve bir kişi ya da kuruma zarar vermeyi kafasına koyan kötü niyetli potansiyel saldırganların değirmenine su taşımış oluyorlar. Çünkü geliştirilen birçok yeni Deepfake teknolojisi, ya farklı kılıflara bürünmüş mobil uygulamalar ya da internetteki açık kaynak platformlarında kolayca erişilebilir ve istenen amaçla kullanılabilir hale geliyor.

ABD Başkanlık Seçimi, Deepfake için görkemli bir gala fırsatı…

Deepfake tehlikesinin farkında olan herkes, senaryosu öngörülebildiği halde oyuncu kadrosu henüz tam olarak bilinmeyen Deepfake bilimkurgu filminin galası için, 2020 Kasım’ndaki ABD Başkanlık Seçimleri’nin, kampanya döneminden başlayarak görkemli bir fırsat sunacağında hemfikir. Ayrıca, Deepfake uygulamalarında, insanın 60 adet yüz kasının kontrol edilebilmesine yönelik “Facial Manipulations” tekniğine ait kod blokları, 2019 yılı sonunda yazılım geliştirme platformlarında paylaşılmaya başlayacak. 2020 yılı sonunda ise, Deepfake medyada ses sorununun, İngilizce ile birlikte, diğer dillere de uyarlanarak, çözümlenmeye başlayacağı “Audio Cloning” alanındaki ilk araştırmanın sonuçları ve kod blokları, yazılım geliştirme platformlarında paylaşılacak.

Deepfake sentetik medya, doğruların ve gerçeklerin yerini alma yolunda, kaotik bir güce ulaşmadan önce, onun önünü kesmek için DFDC örgütlenmesi ile “acil güçbirliği” kararlılıklarını ortaya koyan bilişim dünyasının büyük abileri, Sam Amca seçim sürecinde ilk ve en büyük saldırı ile karşı karşıya kalmadan, kontrollü bir ilerleme kaydetmek istiyorlar. Deepfakedetectionchallenge.ai internet adresindeki DFDC web sitesinde, 2019 Aralık ayında başlayıp 2020 Mart ayı sonunda bitecek yarışmaya, projenin ortaklarınca finansa edilerek özel olarak hazırlanan veri seti lisansını kabul etmek şartıyla, Aralık ayı içinde geliştirdikleri Deepfake siber güvenlik yazılımı kodlarını test edilmek üzere teslim edecek yarışmacıların katılabileceği belirtiliyor. Sosyal medya ve video paylaşım platformlarındaki hiçbir içeriğin veri setinde yer almayacağı vurgulanan DFDC web sitesinde, katılımcıların geliştirdikleri Deepfake medya tespit modellerinin, DFDC kurucu ortakları tarafından bir test seti ile test edileceği ve elde edilen sonuçların puanlanacağı bir mekanizma oluşturulacağı anlatılıyor. Yarışma katılımcılarının, eğitim veri setinde eğitilmiş modellerinin haklarını ellerinde tutacakları, Facebook ve proje ortaklarının, yarışma kapsamında katılımcılardan, bu modellerin kullanma haklarını alacakları ifade ediliyor.

Platosu bütün bir çevrimiçi dünya olan, tarihin bu en büyük gişe yapacak bilimkurgu filminin ilk yarısı başlıyor. Umarız mutlu sonla biter. Herkese iyi seyirler…

Posted by Bülent Kızanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.